Rána pro tureckou armádu. Kvůli nákupu ruských raket S-400 nemusí dostat americké letouny F-35
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy zastavily dodávky zařízení pro stíhací letouny F-35 do Turecka kvůli Ankarou plánovanému nákupu ruského protiraketového systému. Oznámila to v pondělí agentura Reuters, podle níž jde o první konkrétní projev nespokojenosti Pentagonu s turecko-ruským kontraktem. Turecké straně bylo údajně sděleno, že nedostane další část očekávaného zařízení nezbytného k přípravě převzetí slibovaných amerických letadel.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přes americké naléhání odmítl ustoupit od plánovaného nákupu ruských protiraket S-400, které podle USA mohou znamenat pro letouny F-35 ohrožení. Ruský systém má Ankara dostat v červenci. Rakety jsou další položkou na seznamu problémů v americko-tureckých vztazích, na kterém jsou mimo jiné spory kolem blízkovýchodní politiky a války v Sýrii, protiíránské sankce a neuspokojené turecké žádosti o vydání duchovního Fethullaha Gülena z USA.
Spojené státy a jejich spojenci v NATO se obávají, že radary ruských protivzdušných raket S-400 se „naučí“, jak monitorovat americké stíhačky, což by v budoucnu mohlo ohrozit jejich operační možnosti. Jako náhradu Pentagon nabídl Turecku zlevněné obranné systémy Patriot; Ankara s nákupem souhlasí, ale nikoli na úkor S-400.
Turecko očekává, že letouny F-35 z USA dostane v listopadu. Na základně v Arizoně pokračuje výcvik tureckých pilotů. V americkém Kongresu ale minulý týden skupina poslanců navrhla zákon, který dodávku letadel Turecku blokuje, dokud se Ankara nezřekne ruských raket.
Turecko a Rusko podepsaly dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 za 2,5 miliardy dolarů (57 miliard korun) v roce 2017. Podstatnou část ceny už údajně Turecko zaplatilo.