K Zemi se blíží silná sluneční bouře, hrozí výpadky GPS a elektřiny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle pozorování NASA byla první ze dvou erupcí zatím nejsilnější v letošním roce a jednou z nejsilnějších v tomto slunečním cyklu. Slunce se nyní nachází v cyklu slunečního minima, tedy v cyklu nejnižší aktivity. „Od 14. do 15. března platí nižší výstraha pro geomagnetické bouře. Ve vyšších zeměpisných šířkách může být viditelná polární záře,” uvedl americký Národní úřad pro oceán a atmosféru NOAA.
Sluneční skvrny vznikají díky nerovnostem v magnetickém poli Slunce. Jedná se o místa, kde nedochází k proudění na povrchu slunce a je zde nižší teplota, než v okolí. U těchto skvrn vznikají erupce, při kterých se uvolňuje proud nabitých částic, známý jako sluneční vítr.
Sluneční vítr obsahuje protony, alfa částice (jádra hélia) a elektrony. Při jeho střetu s magnetickým polem Země dochází k ionizaci, která se projevuje jako polární záře. Ta by měla být díky nadcházející bouři mnohem intenzivnější. Měla by být například pozorovatelná ve Skotsku a na severu Anglie a USA.
Škoda může dosáhnout miliard dolarů
V případě, že sluneční vítr projde trhlinami v magnetickém poli země, může dojít k rozsáhlému poškození satelitů a další techniky. Škody by se potom mohly pohybovat ve výši miliard dolarů.
Nejsilnější zaznamenaná bouře přišla v roce 1859. Tehdejší erupce byla asi třikrát silnější než ty, které zaznamenáváme v současnosti. Došlo k výpadku telegrafního spojení po celé Evropě a USA, někteří operátoři byli dokonce zasaženi elektrickým proudem. Podle expertních odhadů je pravděpodobnost, že podobně silnou událost Země zažije v dalších 10 letech, asi 12 procent.