KRIZE VE VENEZUELE

Maduro nedá svou kůži zadarmo. Do konce roku chce rozšířit své milice o milion členů

KRIZE VE VENEZUELE
Maduro nedá svou kůži zadarmo. Do konce roku chce rozšířit své milice o milion členů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Milion nových členů chce venezuelský prezident Nicolás Maduro vidět do konce roku ve skupině civilní obrany, která je zamýšlena jako doplněk armády a zodpovídá se přímo hlavě státu. Prezident na sobotním shromáždění v Caracasu milicionáře chválil za připravenost bránit suverenitu vlasti „se zbraní v ruce“, také je ale vyzval, aby se zapojovali do zemědělských prací.

„S vašimi puškami na ramenou buďte připraveni bránit otčinu a vykopat brázdu, kam se zasadí semínka, z nichž vzejde potrava pro obec, pro lid,“ prohlásil Maduro před zhruba tisícovkou členů domobrany. Vyzdvihl zároveň jejich připravenost „bránit se zbraní v ruce mír, suverenitu, územní celistvost, nezávislost a život naší vlasti“.

Civilní milice založil v roce 2008 Madurův předchůdce Hugo Chávez a jednotky má v přímé kompetenci prezidentský úřad, vysvětluje agentura Reuters. Média uvádí, že domobrana v současnosti čítá na dva miliony příslušníků. Podle latinskoamerické zpravodajky BBC Candace Pietteové bude Madurova výzva o rozšíření jejich řad chápána jako prezidentova snaha ještě více se obrnit, a to jak politicky, tak fyzicky.

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, který se v lednu prohlásil za právoplatnou hlavu státu, se snaží na svoji stranu dostat armádu, nejvyšší velení ale zatím zůstává Madurovi věrné. Po letech vlády socialistického prezidenta Venezuela ekonomicky kolabuje a zdejší obyvatele sužuje nedostatek potravin i výpadky proudu.

Zatímco Maduro promlouval k milicionářům v Caracasu, Guaidó cestoval po západovenezuelském státě Zulia, který byl podle Reuters výpadky elektřiny obzvláště postižen. Opoziční vůdce vyzval lidi, aby vyšli do ulic a „zahájili poslední fázi konce uzurpace“.

,

14. dubna 2019