Slovensko by mohlo přijmout desítky syrských sirotků, oznámil premiér
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenský premiér Peter Pellegrini uvedl, že Slovensko by mohlo přijmout několik desítek syrských sirotků. V pátečním rozhovoru s agenturou Reuters na okraji mezinárodní konference Globsec Tatra Summit na Štrbském Plese prohlásil, že jeho země je dostatečně bohatá na to, aby se dokázala postarat o "deset, dvacet nebo třicet dětí", které jsou v současné době umístěny v uprchlickém táboře v Řecku.
Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel již v úterý informoval, že Slovensko v rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrace zvažuje přijetí desítky syrských sirotků. Upozornil nicméně, že v této věci teprve začínají konzultace a provádí se analýza situace. Podobnou iniciativu v Česku ohledně přijetí 50 syrských sirotků zahájila europoslankyně Michaela Šojdrová, premiér Andrej Babiš však patří mezi odpůrce takového kroku a prosazuje pomoc dětem mimo Česko.
Pellegrini podle agentury Reuters uvedl, že slovenská ekonomika či kultura nemůže být ohrožena několika desítkami sirotků, kteří by byli umístěni do slovenských dětských domovů.
Zvažované přijetí syrských sirotků tento týden kritizovala vládní Slovenská národní strana (SNS), která je jednou ze tří koaličních stran. Bratislava se během migrační krize stala jedním z největších kritiků unijních kvót na přerozdělování migrantů, kvůli kterým také podala žalobu k soudu EU. Svůj postoj ke kvótám slovenská vláda nezměnila ani poté, co unijní soud její žalobu v této záležitosti zamítl.
Slovensko dlouhodobě prosazuje názor, že každá země by měla sama rozhodovat o podobě svého příspěvku k řešení migrace. Po vypuknutí migrační krize v EU před třemi lety Slovensko na svém území například dočasně ubytovalo stovky migrantů, kteří žádali o azyl v sousedním Rakousku. Slovensko také poskytlo azyl 149 asyrským křesťanům z Iráků, z nichž část se mezitím vrátila do vlasti.
V Česku se o možnosti přijmout syrské sirotky rozpoutala v září bouřlivá diskuse. O plánu se hovořilo i ve Sněmovně, kde opoziční TOP 09 neprosadila usnesení, aby dolní komora požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí z uprchlických táborů. K přijetí dětí vyzvala premiéra Babiše téměř polovina senátorů. Babiš dal nakonec europoslankyni Šojdrové a zástupcům neziskových organizací za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Příliš však nevěří tomu, že takové děti najdou.