Ministerstvo se bude zabývat zprávou o Babišově střetu zájmů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Auditní zpráva Evropské komise odpovídající na otázku, zda je, či není premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, je už od pátku v Česku. Její znění ministerstvo pro místní rozvoj nezveřejní, prý není finální a Česko ještě bude moci reagovat. Opozice žádá zveřejnění auditu a rezignaci premiéra, pokud Evropská komise Babišův střet zájmů potvrdí. Premiér dlouhodobě odmítá, že by ve střetu zájmů byl.
Podle šéfky resortu Kláry Dostálové (za ANO) se bude ministerstvo seznamovat s textem až v pondělí. Pokud Evropská komise dojde k závěru, že premiér ve střetu zájmů je, hrozí, že by Česko mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. To zaznělo už v návrhu auditní zprávy, která do Čech dorazila na jaře a premiérův střet zájmů konstatovala.
Poté, co Brusel doručí oficiální český překlad auditu, bude mít dle Dostálové Česko další dva měsíce na uplatnění připomínek. Verdikt dle ní není konečný. „My se se zprávou v pondělí seznámíme. Rozhodně nejde o finální návrh auditní zprávy. Pokud budeme mít nějaké připomínky, které bychom chtěli uplatnit, máme od české verze (od data jejího doručení) dva měsíce,” řekla Dostálová v neděli České televizi. V Česku je dle ní nyní pouze anglický originál.
Na audit byl v poledním pořadu České televize Otázky Václava Moravce tázán i premiér Babiš. Znovu odmítl, že by ve střetu zájmů byl, a trvá na tom, že žádný zákon neporušil. „Jsem premiérem, kterého se všechny tradiční politické strany chtějí zbavit a když se to nepovedlo tady, tak se to přeneslo do Bruselu,“ pronesl o auditu Evropské komise premiér. Audit znovu označil za účelový. Na jeho zveřejnění prý nemá vliv. Na dotaz moderátora, zda by mělo ministerstvo místního rozvoje auditní zprávu zveřejnit, přímo neodpověděl. „Já to neznám, nevím, jaký to (auditní zpráva) má rozsah. Chápu, že byste to všichni řešili, řešíte především Babiše,“ reagoval Babiš. Auditní zpráva podle něj není konečná.
„Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo auditní zprávu, s kterou se v pondělí seznámí odpovědní zaměstnanci. Evropská komise opět žádá o důvěrné zacházení s dokumentem, protože řízení stále trvá. Rozhodně nejde o finální podobu auditní zprávy,” uvedl mluvčí ministerstva Vilém Frček. Českou odpověď včetně případných připomínek bude ministerstvo pro místní rozvoj připravovat ve spolupráci se všemi dotčenými resorty, dodal.
Týdeník Respekt v neděli v podvečer uvedl na základě dvou nezávislých nejmenovaných zdrojů, že audit Evropské komise potvrdil, že Babiš je ve střetu zájmů a údajně porušuje české i evropské právo. Deník Echo24 ministerstvo pro místní rozvoj požádal, aby informaci Respektu potvrdil, nebo vyvrátil. Na odpověď čeká.
K závěrečné zprávě EK o Babišovi a střetu zájmů se vyjádřil i předseda největší opoziční ODS Petr Fiala. „To, že je A.Babiš v obrovském střetu zájmů, je jasné od jeho vstupu do politiky. V tuto chvíli mě ale zajímá, zda bude ČR muset do Bruselu kvůli jeho nenasytnému čerpání dotací vracet stovky milionů
Kč. Pokud se tak stane, bude mu potřeba poslat účet, toto nesmí platit občané,” uvedl Fiala na svém Twitteru.
„Pokud se to potvrdí, tak by A. Babiš měl buď rezignovat, nebo konečně prodat ‚své‘ firmy,“ uvedla na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v reakci na zprávu Respektu. Neustále řešení otázky, zda premiér zneužívá svou pozici, podle ní brzdí Česko od řešení zásadních problémů.
Předběžná zpráva konstatovala Babišův střet zájmů
V předběžné auditní zprávě EK, kterou v červnu zveřejnila média včetně deníku Echo24, EK konstatovala, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Česko by kvůli takovému hodnocení mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Babiš možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá a tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude. Pochybení odmítá i Agrofert.
Český stát prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na předběžnou zprávu odpověděl v září a její závěry rozporoval. Svou odpověď MMR nezveřejnilo. Definitivní zpráva EK k prvnímu auditu dorazila do Čech 29. listopadu, její obsah není oficiálně znám. Na zveřejnění dokumentu ale tlačí česká Transparency International, která původně do Bruselu podnět, že Babiš může být ve střetu zájmů, poslala.
Závěry druhého auditu EK, týkajícího se zemědělských dotací, hned tak nebudou. Zástupci fondu SZIF, který spadá pod ministerstvo zemědělství a přes který míří dotace zemědělcům, budou až v lednu v Bruselu o auditu jednat. Předběžnou zprávu EK na rozdíl od první média nezveřejnila, není tak znám její obsah. V reakci na ni SZIF v létě informoval o pozastavení proplácení dotací Agrofertu. V listopadu ale uvedla, že proplácení dotací, schválených holdingu za období mezi únorem 2017 a loňským srpnem, obnoví. Dotace schválené od loňského srpna fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.