Vojáci proti Corbynovi

VIDEO: Britští vojáci si zastříleli na Corbyna. Nyní je vyšetřuje armádní policie

Vojáci proti Corbynovi
VIDEO: Britští vojáci si zastříleli na Corbyna. Nyní je vyšetřuje armádní policie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rázný nesouhlas se zahraniční politikou vůdce labouristů Jeremyho Corbyna vyjádřilo několik britských vojáků na základně v afghánském Kábulu. Ti si jako cvičný terč pro svou střelbu vybrali právě podobiznu předáka opoziční strany a ze své akce pořídili záběry, které se rozšířily po sociálních sítích. Incident nyní vyšetřuje britská armádní policie.

Video ukazuje britské vojáky, jak vyprazdňují zásobníky svých zbraní namířených na plakát s portrétem Corbyna. Nahrávka, která byla doplněna souhlasným popiskem „Happy with that“ byla pořízena přes aplikaci Snapchat, odkud byla dále sdílena po sociálních sítích. Podle britského ministerstva obrany jsou záběry pravé, čtyři z vojáků mají být členy 3. výsadkářského pluku.

Záběry se ihned setkaly s ostrou kritikou ze strany armádních činitelů i některých politiků. „Toto chování je naprosto nepřijatelné a je hluboko pod vysokými standardy, které armáda očekává,“ uvedl v reakci na ně mluvčí britské armády pro britský The Independent. Dodal, že již bylo zahájeno plné vyšetřování incidentu. Labouristi počínání vojáků odsoudili jako „naprosto šokující a alarmující“.

Reakce přišly i od členů konzervativní strany. Například bývalý voják a nynější konzervativní poslanec Johnny Mercer napsal, že „každá organizace má dobré lidi, kteří činí vážná pochybení“.

Vůdce labouristů, známý pacifista, je u části armády neoblíbený zejména kvůli své kritice britských intervencí v zahraničních konfliktech. Dlouhodobě se vymezuje proti působení vojáků v Iráku. V roce 2003 během války v Iráku prohlásil, že tehdejší premiér Tony Blair by měl být souzen za válečné zločiny, pokud by vyšlo najevo, že porušil mezinárodní právo. S kritikou se setkaly také jeho plány na „zeštíhlení“ ozbrojených sil. Corbyn je rovněž zastáncem vystoupení Británie z NATO a jednostranného jaderného odzbrojení.

, mm