novinářům vstup zakázán

Zelené čeká volba nového vedení, Stropnický nekandiduje

novinářům vstup zakázán
Zelené čeká volba nového vedení, Stropnický nekandiduje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Stranu zelených čeká o víkendu volební sjezd. Zájemci o křeslo předsedy strany, které loni po neúspěchu v říjnových volbách do Sněmovny opustil Matěj Stropnický, jsou čtyři. Patří mezi ně dosavadní místopředseda Zelených a zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek. Řekl to člen předsednictva strany Matouš Vencálek.

Staronovými kandidáty jsou starosta Prahy 4 Petr Štěpánek a učitel a horolezec Jan Šlechta, který proslul svými neotřelými projevy. Oba o nejvyšší stranickou funkci usilovali předloni na karlínském sjezdu Zelených proti Stropnickému. Čtveřici doplňuje radní Prahy 7 František Vosecký. Delegáti sjezdu, který se bude konat v České Třebové, budou šéfa strany volit v sobotu.

Křeslo první místopředsedkyně nebude obhajovat ani Irena Moudrá Wünschová. Nahradit ji chtějí středočeská místopředsedkyně strany Magdalena Davis a spolupředsedkyně zelených v Praze 3 Petra Jelínková.

Sjezd bude tentokrát uzavřen pro novináře. „Na minulém sjezdu v Hradci Králové jsme udělali špatnou zkušenost s publicitou v průběhu sjezdu. Tehdy mediální obraz namísto našich priorit opanovala naopak témata, která vzbuzují kontroverze i uvnitř strany,“ napsal Deníku Referendum člen předsednictva Jakub Kutílek. „Přestože to považujeme více za chybu nás samých než novinářů, převládl v předsednictvu názor, že abychom měli lépe pod kontrolou hlavní vyznění sjezdu, tak informace směrem k médiím více usměrníme. V žádném případě to ale nebylo rozhodnutí lehké a jednomyslné,“ dodal.

V neděli mají Zelení na programu debatu včetně diskuse k prezidentským volbám. V nich doporučili svým členům a příznivcům hlasovat pro bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, který se postaví současnému prezidentovi Miloši Zemanovi.

Zelení, kteří mají za sebou čtvrtstoletí své existence, do Sněmovny zatím zelení pronikli jen na čtyři roky v roce 2006. V loňských sněmovních volbách utrpěli citelné ztráty. Získali pouze 1,46 procenta hlasů a ztratili tak nárok na příspěvek ze státního rozpočtu. Zastoupení ale mají Zelení v Senátu a na krajské a komunální úrovni.

Stropnický za příčinu volebního neúspěchu označil to, že Zelení byli v kampani málo slyšet. „Nebyli jsme dost úderní, dost jednoznační, nedostatečně apelativní,“ uvedl. Zelení podle něj také říkali celou řadu věcí, na které česká společnost není zvyklá a o kterých ani slyšet nechce. Do debaty, podle něj dobře, vnesli klimatickou změnu, téma globalizace a otevřenou podporu EU.

Echo24, ČTK

20. ledna 2018