Personální politika vlády

Konec trafik v dozorčích radách? Piráti mají vlastní nominační zákon

Personální politika vlády
Konec trafik v dozorčích radách? Piráti mají vlastní nominační zákon

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Piráti chtějí zprůhlednit proces výběru lidí do správních a kontrolních orgánů státních či polostátních firem. Připravili proto návrh nominačního zákona, který by měl omezit tzv. trafiky. Měl by také přinést větší transparentnost ve výběrových řízeních, aby se do pozic dostali pouze odborníci, říkají Piráti. Svůj návrh nominačního zákona ale překvapivě předložilo i vládní hnutí ANO. Doposud premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) prohlašoval, že zákon „nepotřebuje“.

O nominacích do dozorčích rad státem ovládaných podniků nyní rozhoduje vládní Výbor pro personální nominace. Ten je od konce února složen pouze lidmi navrženými hnutím ANO. Psali jsme o tom zde. Ještě koncem února premiér v demisi Babiš pro deník Právo tvrdil, že nominační zákon „nikdo nechce“. ANO jej nemá ani v programu. „Ať si to předloží někdo jiný ze sněmovny. My ho nepotřebujeme. Máme nominační výbor,“ řekl Právu Babiš. Nyní ale navrhují nominační zákon někteří poslanci ANO.

Už dříve ale avizovali pirátští poslanci, že hodlají nominační zákon předložit. Výbor má dnes dle Pirátů několik nevýhod. „Největším problémem současného výboru je, že členové jsou výrazně závislí na vládě, která může kohokoliv kdykoliv odvolat,“ uvedl pro Echo24 pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Piráti proto navrhují změnu. Pokud se jmenování nebude týkat zaměstnance ve služebním poměru, který je ministerstvem pověřen výkonem funkce v daném orgánu bez nároku na odměnu, bude muset každý uchazeč včetně politiků projít otevřeným výběrovým řízením, řekl o návrhu nominačního zákona Martínek. „Všichni vybraní kandidáti budou muset být po pohovoru schváleni také Výborem pro personální nominace, jehož členové mají být nezávislí odborníci,“ dodal Martínek. 

„Zákon by měl zabránit tzv. politickým trafikám. Měl by omezit neobjektivní personální změny prováděné vládou bez důvěry,“ uvedl Tomáš Martínek. „Zákon chceme prosadit, protože je v souladu s filosofií Pirátů, kteří chtějí transparentním způsobem obsazovat veřejné funkce skutečnými odborníky. Zákon se konkrétně týká jedné z našich 20 priorit, kterou je Konec praxe politických trafik – důsledně otevřená výběrová řízení na všechny pozice,“ řekl Martínek.

Nyní se budou muset Piráti rozhodnout, zda předloží svůj návrh, nebo budou připomínkovat návrh z dílny hnutí ANO. Ten ale považují za nedostatečný. „V tuto chvíli se musíme rozhodnout, zda budeme předkládat vlastní návrh, nebo budeme předkládat pozměňovací návrhy. Doufáme také, že zákon tzv. nezamrzne před sněmovnou, jako v minulém volebním období,“ řekl Martínek.

Poslanci hnutí ANO spolu se zákonodárci ze STAN, KDU-ČSL a dalšími předložili návrh nominačního zákona už v minulém volebním období. Parlament jej ale nepřijal.

Za personální změny kritizuje Babiše a jeho ministry opozice

Ačkoli nezískala Babišova vláda důvěru a vládne v demisi, s personálními změnami nešetří. Babišovi ministři už odvolali některé ředitele nemocnic, šéfa agentury CzechInvest Karla Kučeru a ke konci února i ředitele České pošty Martina Elklána. Poté se objevila zpráva, že premiér v demisi Babiš vyzval k rezignaci šéfa GIBS Michala Murína. Psali jsme o tom zde.

I kvůli tomu chce největší opoziční stran ODS vládě „přistřihnout křídla“. Tedy nastavit mantinely toho, co by vláda v demisi neměla dělat. O personální politice vlády bude dnes mimořádně jednat sněmovna.