divoký Balkán

Po velké úterní loupeži střeží letiště v Tiraně armáda

divoký Balkán
Po velké úterní loupeži střeží letiště v Tiraně armáda

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Mezinárodní letiště v Tiraně střeží albánská armáda. Po úterní loupeži velkého množství peněz při nakládání do rakouského letadla, které mělo odletět do Vídně, tímto úkolem vojáky pověřilo ministerstvo obrany. Ministryně obrany Olta Xhacka podle agentury sdělila, že nařídila, aby kolem letiště vytvořily bezpečnostní obvod vojenská policie a speciální prapor vzdušných sil.

Podle dosavadních poznatků vyšetřování čtyři až pět maskovaných a těžce vyzbrojených osob projelo v dodávce zadní bránou určenou pro hasiče a přes letištní plochu se dostalo až k letadlu společnosti Austrian Airlines. V tu chvíli už byli cestující na palubě a do nákladního prostoru se ukládaly peníze. Během pěti minut se lupiči peněz zmocnili a dali se na útěk.

Při výjezdu z areálu se strhla přestřelka s policií. Lupičům se sice podařilo ujet, ale jeden z nich byl zabit. Jeho tělo uprchlíci z auta vyhodili. Vyšetřovatelé mrtvého identifikovali jako Admira Murataje, známého bankovního lupiče, který byl hledán od hromadného útěku desítky Albánců z vězení v Řecku.

Policie sdělila, že na třech různých místech našla tři ohořelá vozidla, která byla při loupeži použita. To naznačuje, že se pachatelé po činu rozdělili. Jak velké kořisti se zmocnili, úřady nesdělili. Podle média by mohlo jít o dva a půl až deset milionů eur (64 až 256 milionů korun).

Zahraniční banky působící v Albánii zasílají valuty do Vídně, protože albánská ústřední banka nepřijímá jejich vklady v cizích měnách. Zásilky byly v posledních letech několikrát přepadeny, jednou na letišti a dvakrát na silnici k letišti. Policie získala část peněz z poslední loupeže, když zjistila, že jsou schované v tlakových hrncích.

,