„Přehnané ceny energie“. Arcelor-Mittal ukončuje výrobu ve dvou německých závodech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Největší ocelářský koncern na světě, Arcelor-Mittal, ukončuje výrobu ve dvou německých závodech kvůli vysokým cenám energie. V dalších fabrikách omezuje činnost. Píše o tom ekonomický deník Handelsblatt.
Společnost Arcelor-Mittal jako důvod uvádí „přehnaně zvýšené ceny energií“. Podle pátečního prohlášení skupiny se sídlem v Lucembursku už výroba prostě není konkurenceschopná.
Konkrétně firma zastavuje jednu ze dvou vysokých pecí na výrobu ploché oceli v Brémách a závod v Hamburku. Vysoká pec v Brémách má ukončit provoz na konci září, v Hamburku se hovoří o ukončení činnosti ve čtvrtém čtvrtletí.
Podle Arcelor-Mittal oba závody již svou produkci v minulých měsících omezily. Omezení výroby se ale týká i dalších německých provozů koncernu a to v Duisburgu a Eisenhüttenstadtu.
Výroba oceli v německých továrnách ArcelorMittal již není kurenceschopná. "Vidíme naléhavou potřebu politického zásahu," komentoval situaci šéf německé části indického koncernu šéf Reiner Blaschek.
ArcelorMittal je největší producent oceli na světě s více než 315 000 zaměstnanci a výrobními závody v 60 zemích světa. V Česku vlastnil ArcelorMittal do roku 2019 dceřinou společnost ArcelorMittal Ostrava, která působila v areálu ostravské Nové hutě.
Potíže chemického průmyslu
Problémy má už řadu měsíců také německý chemický průmysl. Podle sdružení chemického průmyslu VCI už energetická krize vedla k prudkému poklesu výroby. „Situace je dramatická. Chemická výroba klesla od začátku roku o deset procent,“ řekl výkonný ředitel VCI Wolfgang Entrup pro Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).
Na začátku července VCI ještě letos očekávala 1,5procentní propad výroby pro chemický a farmaceutický průmysl s ohledem na drahé, ale dostatečné dodávky energií a surovin. Pro čistě chemický byznys asociace předpokládala čtyřprocentní pokles.
"Dna ještě nebylo dosaženo," řekl Entrup. "VCI požaduje, aby byl rozšířen a změněn program spolkové vlády na snižování nákladů na energie, kterým může podpořit energeticky náročné podniky státní pomocí. V současné podobě je podle Entrupa v chemickém průmyslu k ničemu.