„Přehnané ceny energie“. Arcelor-Mittal ukončuje výrobu ve dvou německých závodech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Největší ocelářský koncern na světě, Arcelor-Mittal, ukončuje výrobu ve dvou německých závodech kvůli vysokým cenám energie. V dalších fabrikách omezuje činnost. Píše o tom ekonomický deník Handelsblatt.
Společnost Arcelor-Mittal jako důvod uvádí „přehnaně zvýšené ceny energií“. Podle pátečního prohlášení skupiny se sídlem v Lucembursku už výroba prostě není konkurenceschopná.
Konkrétně firma zastavuje jednu ze dvou vysokých pecí na výrobu ploché oceli v Brémách a závod v Hamburku. Vysoká pec v Brémách má ukončit provoz na konci září, v Hamburku se hovoří o ukončení činnosti ve čtvrtém čtvrtletí.
Podle Arcelor-Mittal oba závody již svou produkci v minulých měsících omezily. Omezení výroby se ale týká i dalších německých provozů koncernu a to v Duisburgu a Eisenhüttenstadtu.
Výroba oceli v německých továrnách ArcelorMittal již není kurenceschopná. "Vidíme naléhavou potřebu politického zásahu," komentoval situaci šéf německé části indického koncernu šéf Reiner Blaschek.
ArcelorMittal je největší producent oceli na světě s více než 315 000 zaměstnanci a výrobními závody v 60 zemích světa. V Česku vlastnil ArcelorMittal do roku 2019 dceřinou společnost ArcelorMittal Ostrava, která působila v areálu ostravské Nové hutě.
Potíže chemického průmyslu
Problémy má už řadu měsíců také německý chemický průmysl. Podle sdružení chemického průmyslu VCI už energetická krize vedla k prudkému poklesu výroby. „Situace je dramatická. Chemická výroba klesla od začátku roku o deset procent,“ řekl výkonný ředitel VCI Wolfgang Entrup pro Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).
Na začátku července VCI ještě letos očekávala 1,5procentní propad výroby pro chemický a farmaceutický průmysl s ohledem na drahé, ale dostatečné dodávky energií a surovin. Pro čistě chemický byznys asociace předpokládala čtyřprocentní pokles.
"Dna ještě nebylo dosaženo," řekl Entrup. "VCI požaduje, aby byl rozšířen a změněn program spolkové vlády na snižování nákladů na energie, kterým může podpořit energeticky náročné podniky státní pomocí. V současné podobě je podle Entrupa v chemickém průmyslu k ničemu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.