sledujeme ONLINE

Vrcholí oslavy 100 let republiky. Po letech se otevřelo Národní muzeum

sledujeme ONLINE
Vrcholí oslavy 100 let republiky. Po letech se otevřelo Národní muzeum

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V Česku začínají oficiální akce spojené s oslavou stoletého výročí založení Československa. Na Hradčanském náměstí se odehrála slavnostní vojenská přísaha, při jejíž příležitosti promluvil prezident Miloš Zeman. Prahu i regiony čeká řada akcí v muzeích, divadlech i na pražské Letné, kde je od pátku do neděle vystavená armádní a záchranářská technika. V neděli se od 14 hodin na Evropské třídě uskuteční vojenská přehlídka. O událostech kolem oslav výročí vás budeme informovat online zde.

V 16 hodin se slavnostně otevřela opravená historická budova Národního muzea. Po poledni prošli sokolové centrem Prahy, prezident Miloš Zeman přijmul na Pražském hradě velvyslance. Národní divadlo na večer nachystalo slavnostní provedení Smetanovy opery Libuše.

Na Hradčanském náměstí dopolední přísahu několik set vojáků za účasti prezidenta Zemana a premiéra Andreje Babiše doplnilo i složení slibu policistů a hasičů. Zeman a Babiš se odpoledne se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim zúčastnili také otevření historické budovy Národního muzea po rekonstrukci, která trvala tři a půl roku. Návštěvníci budou mít možnost si muzeum prohlédnout od neděle, připraveny jsou pro ně dvě výstavy k výročí vzniku Československa.

Prezident při projevu před vojáky skládajícími slavnostní vojenskou přísahu připomněl zabité české vojáky v Afghánistánu. Podle něj je třeba jasně říct, proč jsou naše jednotky v této zemi nasazeny. „Chci na tuto otázku jasně odpovědět,“ řekl Zeman. A připomněl, že česká vojenská účast je v Afghánistánu důležitá, neboť tam bojují proti islámským teroristům.

Po oba víkendové dny vláda zpřístupní zájemcům Hrzánský palác na Hradčanech a Lichtenštejnský palác na Kampě. Jen dnes bude otevřená budova Úřadu vlády na nábřeží Edvarda Beneše a lidé se mohou jít podívat také do sídel ministerstev zahraničí, zdravotnictví, školství, spravedlnosti, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj. Den otevřených dveří má také pražský Obecní dům. Dejvices uvidí generální zkoušku na nedělní vojenskou přehlídku.

Dejvické divadlo večer uvede hru Václava Havla Zítra to spustíme o událostech noci z 27. na 28. října 1918. Stejnou hru v režii Vladimíra Morávka na dnešní večer nachystali také v Brně. Výročí založení státu si dnes připomenou odhalením obnoveného Pomníku svornosti v Břeclavi a pomníku se sochou prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Rudicích na Blanensku. Slavit se bude také například v Ostravě, ve Zlíně nebo Jablonci nad Nisou.

 

, , zd