Vyjednávání o vládě

Podpoříme, ale...Komunisté kladou podmínky vznikající vládě

Vyjednávání o vládě
Podpoříme, ale...Komunisté kladou podmínky vznikající vládě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejprve zahraniční mise, nyní zdanění církevních restitucí. KSČM má sedm podmínek, bez jejichž splnění prý vznik druhé Babišovy vlády nepodpoří. ANO a ČSSD o podmínce zdanit církevní restituce tvrdí, že to není problém. Podle Babiše je postoj ANO v této věci dlouhodobý a zdanění církevních restitucí není nové téma. Opozice i církve návrh komunistů tvrdě kritizují.

ANO i sociální demokraté s návrhem KSČM souhlasí. Církve už avizovaly, že v případě přijetí zákona jsou připraveny bránit se u Ústavního soudu. ČSSD i ANO už v únoru hlasovaly pro návrh KSČM na zdanění peněžitých náhrad, které stát posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Předlohu KSČM podpořili poslanci ANO, ČSSD a SPD. Do programového prohlášení vznikající vlády se ale návrh nedostal.

Opozice i církev mluví o porušení smluvních závazků vůči církvím, o rozporu s platnými zákony a o vydírání komunisty. Zdanění církevních restitucí je už druhou akcentovanou podmínku komunistů, bez kterých menšinový kabinet ANO a ČSSD nevznikne. Mezi další patří trvalý růst minimální mzdy či valorizace důchodů.

Jako první přišlo avízo, že KSČM nepodpoří vládu, která by posílila vojenské zahraniční mise. To se nakonec vyřešilo, když sněmovna posílení misí schválila minulý pátek i přes odpor KSČM a SPD. Komunistům nakonec nevadilo, že posílení schválil první Babišův kabinet. „U druhého trváme na tom, že musí podporovat jen operace pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN,“ uvedl v pátek předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Babiš bude klidně tančit podle Internacionály“

Podpora komunistickému požadavku na zdanění vyvolává odpor i přesto, že nejde o novinku. Už v únoru pro to samé hlasoval sám Babiš. Jde ale o kontext toho, že poprvé od roku 1989 vzniká vláda závislá na hlasech KSČM.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka upozorňuje, že návrh komunistů je v rozporu s platnými zákony. „Jak asi bude spravovat zemi vláda a premiér, který slibuje něco, co je v rozporu s platnými zákony a sám premiér ví, že to u Ústavního soudu a obecně u soudů, nemůže obstát. Chuť vládnout třebas i s komunisty je obrovská, opojení mocí a populismus,“ napsal Jurečka v pondělí na Twitter.

I podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska jde v případě zdanění církevních náhrad o porušení smluvních závazků. „Na přání komunistů jsou ANO i ČSSD připraveny porušit smluvní závazky vůči 16 křesťanským církvím a Židovské náboženské obci. Bez ohledu na to, co si kdo myslí o církevních restitucích, to je opovrhování právem a rozklad právního státu,“ uvedl Miroslav Kalousek na Twitteru.

Oběti komunismu se musí obracet v hrobě, okomentoval vyjednávání o vládě lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Je úsměvné, že zloději a zločinci si dnes diktují podmínky, za jakých má být ukradený majetek vydán. A dokonce ho chtějí zdanit...oběti komunismu se musí obracet v hrobě,“ řekl Zdechovský.

Komunisté v minulosti majetek církví zdevastovali, připomněla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Komunisté ukradli majetek, nelegálně ho užívali, často takovým způsobem, že ho zdevastovali a teď z toho, co jsme církvím vrátili, požadují zaplacení daně. A Andrej Babiš souhlasí, aby zůstal premiérem, bude klidně tančit podle Internacionály. Vlastně jen zopakuje kroky…,“ uvedla Pekarová Adamová.

V minulé vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL zablokovali návrh na zdanění církevních restitucí lidovci. Letos v únoru se společně s ODS a TOP 09 pokusili prosadit zamítnutí zákona už v prvním čtení, ve sněmovně ale neuspěli.

5. června 2018