Kazachstán stopl vývoz zbraní. Ruské zdroje tvrdí, že tajně zásoboval Ukrajinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kazachstán pozastavil na rok veškerý vývoz zbraní, uvedla v sobotu tamní vláda. V ruském tisku se objevily spekulace, podle nichž Kazachstán vyvážel zbraně a munici na Ukrajinu před jordánského prostředníka na popud Velké Británie. Odklon Kazachstánu od Ruska je evidentní už několik měsíců.
Bývalá sovětská republika – která má s Kyjevem také aktivní hospodářské vztahy – se vyhýbá tomu, aby se postavila na kteroukoli stranu ukrajinské krize, a zároveň vyzývá k nalezení mírového řešení, píše server Euractiv.
Kazachstánská vláda v prohlášení neuvedla důvod pro zastavení vývozu zbraní.
Některé ruské zdroje ale hovoří o hackerském útoku prokremelské skupiny Beregini, která měla získat dokumenty, podle nichž Kazachstán tajně zásobuje Ukrajinu zbraněmi a municí přes prostředníka, společnost z Jordánska. Kazachstánské ministerstvo pro průmysl a rozvoj informaci téměř okamžitě popřelo. Informace se objevila na telegramovém účtu Rybar, který ale v minulosti opakovaně šířit neověřené nebo lživé informace podporující ruský narativ.
Kazachstán vyrábí celou řadu vojenského vybavení, včetně člunů, obrněných a dělostřeleckých vozidel, kulometů, zařízeních pro noční vidění, granátů, torpéd a ochranných prostředků. Vláda neuvedla, že by tyto položky byly vyváženy.
Obchod se zbraněmi se často uskutečňuje prostřednictvím zprostředkovatelů. Bulharsko například oficiálně tvrdí, že zbraně a munici na Ukrajinu nevyváží, ale velká část jeho vojenské produkce zřejmě končí na Ukrajině prostřednictvím zprostředkovatelů.
Kazachstán se od Ruska od začátku invaze na Ukrajinu pomalu, ale viditelně odvrací. Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev v červnu na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru za přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina veřejně prohlásil, že Kazachstán neuzná separatistickou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku.
V červnu také Rusko nejprve začalo omezovat vývoz kazachstánské ropy přes přístav v Novorossijsku, zatímco Kazachstán pak pozastavil tranzit ruského uhlí.
Při nedávném setkání Tokajeva s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem spolu oba muži odmítli mluvit rusky a místo toho mluvili každý jazykem své země, což je poměrně neobvyklé.
**** clink rendering error ****