očekávaná schůzka

Trump zrušil schůzku s Kim Čong-unem. Vadí mu „obrovský hněv“ vůdce KLDR

očekávaná schůzka
Trump zrušil schůzku s Kim Čong-unem. Vadí mu „obrovský hněv“ vůdce KLDR

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americký prezident Donald Trump odřekl své setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, které se mělo konat 12. června v Singapuru. Trump to Kimovi oznámil dopisem, který ve čtvrtek zveřejnil Bílý dům. Za důvod svého rozhodnutí označil Kimovy nedávné projevy s nepřátelskými výpady proti USA. Později při projevu v Bílém domě Trump ale nevyloučil, že se summit nakonec v dohodnutém termínu uskuteční, případně někdy později, záležet to ale bude na Kimově přístupu. KLDR předtím oznámila, že zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko.

"Velmi jsem se na setkání s vámi těšil," napsal Trump Kimovi. "Bohužel z obrovského hněvu a otevřeného nepřátelství ve většině vašich posledních prohlášeních cítím, že by bylo nyní nevhodné dlouho plánované setkání uskutečnit," vysvětlil americký prezident. Kimovi nicméně vzkázal, aby se nerozpakoval mu zavolat či napsat, pokud svůj názor na summit změní.

Poslední kapkou bylo podle nejmenovaného činitele Bílého domu dnešní reakce severokorejské diplomatky na středeční rozhovor viceprezidenta Mikea Pence s televizí Fox News. Pence v něm varoval, že by KLDR mohla skončit jako Libye za diktátora Muammara Kaddáfího, pokud nepřistoupí k jadernému odzbrojení. Náměstkyně šéfa severokorejské diplomacie Čche Son-hui nato uvedla, že Pchjongjang je zrovna tak připraven na jaderný konflikt jako na setkání u jednacího stolu, a Pencovy výroky označila za "ignorantské a hloupé".

Armáda Spojených států je podle prezidenta Trumpa připravena zareagovat, pokud se KLDR rozhodne provést nějakou nerozumnou a lehkomyslnou akci. Pentagon později uvedl, že armáda není kvůli KLDR ve stavu zvýšené bdělosti, nadále zůstává v normálním režimu a spolu s partnery bude reagovat na vývoj v následujících dnech.

KLDR v posledních dnech opakovaně hrozila zrušením summitu, mimo jiné kvůli americko-jihokorejským manévrům či kvůli americkému tlaku na jaderné odzbrojení Severní Koreje.

Generální tajemník OSN António Guterres obě strany vyzval, aby pokračovaly v dialogu o cestě KLDR k jadernému odzbrojení. Jihokorejský prezident Mun Če-in po Trumpově oznámení svolal bezpečnostní schůzku. Zrušení summitu jej mrzí, jaderné odzbrojené Korejského poloostrova nechce oddalovat.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo uvedl, že se mu v uplynulých dnech nepodařilo s Pchjongjangem navázat kontakt, a Američané proto nemohli se severokorejským týmem nijak projednat organizaci spjatou s chystaným setkáním v Singapuru.

Nejmenovaný činitel Bílého domu je podle Reuters přesvědčen, že míru je možné dosáhnout, ale asijská totalitní země musí změnit svou rétoriku. "Pořád jsou otevřená zadní vrátka, pokud se Severokorejci rozhodnou jimi projít. Přinejmenším se ale počítá s tím, že změní rétoriku," vysvětlil.

Severní Korea ještě před Trumpovým krokem oznámila, že zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko u obce Pchunggje, kde uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek. Demolici přihlížela skupina zahraničních novinářů, kteří byli svědky série explozí, jež zničily tři podzemní tunely a další zařízení. Plán na likvidaci střediska oznámil severokorejský vůdce jako vstřícné gesto před plánovanou schůzkou v Singapuru.

KLDR sice označuje likvidaci testovacího střediska za potvrzení svého závazku ukončit zkoušky jaderných zbraní, experti ale upozorňují, že pro Kima by zřejmě nebyl problém zkušební lokalitu obnovit. Spojené státy proto na KLDR naléhají, aby provedla významnější, nezvratné kroky, které by potvrdily vůli Pchjongjangu vzdát se jaderných zbraní.

,