Dušičky se letos prodraží. Plynová krize zasáhla i květinový byznys
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za letošní Dušičky si lidé kvůli vyšším cenám květin připlatí. Evropská plynová krize donutila pěstitele po celé Evropě, a to zejména v Nizozemsku, přerušit provoz svých skleníků. ,,Energie jsou totiž tak drahé, že by se mnohým evropským pěstitelům pěstování a následný prodej květin nevyplácely," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Evropští pěstitelé mají své konkurenty v Africe, kteří dnes mohou dodávat květiny do Evropy již za konkurenční ceny. ,,I tak jsou tyto ceny vyšší, než jaké by si účtovali evropští pěstitelé, pokud by žádná plynová krize neudeřila," řekl Kovanda.
Energetická krize se nevyhnula ani "květinové velmoci", která se obecně podílí na dovozu květin do Česka ze zhruba 80 procent. V dušičkovém období, tedy na přelomu října a listopadu, jsou nejprodávanější chryzantémy, tradičně nejvyhledávanější smuteční květiny. ,,Nizozemských chryzantém se v Česku prodá ročně za desítky milionů korun. Letos však pěstitelé květin v Nizozemsku a jinde v Evropě svoji produkci omezují," upozornil Kovanda.
,,K vytápění skleníků totiž často používají plyn, jehož velkoobchodní cena v EU roste na historické rekordy. Nizozemský burzovní kontrakt na zemní plyn, jenž je směrodatný pro celou EU, včera dosáhl ceny přes 87 eur za megawatthodinu, což odpovídá zhruba pětinásobku průměru předpandemických let," uvedl Kovanda.
Díky tomu se dostávají do výhody konkurenční pěstitelé z východoafrických zemí. Ti totiž díky přirozeně příznivému klimatu mnohdy žádné skleníky nepotřebují, podotkl Kovanda. ,,Z evropské plynové krize se tak radují pěstitelé květin v Etiopii či Keni, jimž citelně stoupá odbyt. Zaplňují na trhu místo po nizozemských a obecně evropských pěstitelích, kteří museli 'zavřít krám'," dodal Kovanda.
Do toho všeho udeřila mezinárodní přepravní krize, jež prodražuje právě i přepravu květin. Přestože jsou přepravní náklady z Afriky dražší než ty z Nizozemska, kvůli astronomicky vysokým cenám vytápění v Evropě si afričtí pěstitelé udržují cenou výhodu. Pro spotřebitele to však stále znamená, že si za květiny musí připlatit. Kromě chryzantém si například Češi připlatí i za gerbery, které před pandemií stály zhruba 15 korun. Jejich cena však nyní vyšplhala dokonce až na 35 korun.
,,Ceny mohou snadno být až o třetinu výše než loni. O zhruba deset procent totiž květiny v ČR zdražovaly už o prázdninách, ještě před propuknutím evropské plynové a obecně energetické krize," řekl Kovanda. Evropští pěstitelé se totiž podle Kovandy během pandemie obávali, že nebudou mít odbyt. ,,Zasadili tedy méně rostlin a už letos v létě tedy nedokázali poptávku pokrýt," uvedl ekonom s tím, že někteří svůj byznys dokonce ukončili, neboť pandemii finančně nepřežili. ,,I to nyní přiškrcuje celkovou nabídku květin na českém trhu," dodal Kovanda.