Američané v říši Asada

USA v Sýrii po stažení vojsk ponechají kolem 400 mužů. Počty vojáků z EU jsou zatím nejasné

Američané v říši Asada
USA v Sýrii po stažení vojsk ponechají kolem 400 mužů. Počty vojáků z EU jsou zatím nejasné

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v této blízkovýchodní zemi kolem 400 vojáků - část z nich na severovýchodě a zbytek na americké vojenské základně Tanf, blízko hranic s Irákem a Jordánskem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na předsedu amerického sboru náčelníků štábů Josepha Dunforda. Americký prezident Donald Trump loni v prosinci nařídil stažení všech 2000 amerických vojáků ze Sýrie po likvidaci posledních zbytků islamistických oddílů.

"Nedělám ústupek," zhodnotil v pýtek Trump před novináři změnu vůči prosincovému oznámení. Ti vojáci, kteří v Sýrii zůstanou, představují pouze "malý, malý zlomek" těch, co jsou tam nasazeni teď, citovala amerického prezidenta agentura AFP.

Poradci Trumpa podle Dunforda přesvědčili, aby kolem 200 amerických vojáků nechal nasadit u turecké hranice v severovýchodní Sýrii, kde s 800 až 1500 vojáků evropských spojenců zřídí bezpečnostní zónu a budou na ni společně dohlížet. O bezpečnostní zóně předseda amerického sboru náčelníků štábů s evropskými protějšky stále jedná. V pondělí podle Dunforda vyšlo najevo, že zde Evropané počítají s americkou přítomností.

Ozbrojení evropští a američtí vojáci budou na severovýchodě Sýrie zajišťovat klid na syrsko-turecké hranici. V oblasti nyní působí arabsko-kurdské milice, jež bojovaly za podpory mezinárodní koalice proti samozvanému Islámskému státu (IS). Zóna podle Dunforda bude také fungovat jako ochranný val proti vlivu Íránu.

Dunford dodal, že se nejedná o konečné číslo a že Trump se rozhodl ve čtvrtek předtím, než telefonicky jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Zástupci turecké armády situaci v Sýrii probírali se s svými americkými protějšky i dnes ve Washingtonu. Evropští spojenci počet svých nasazených vojáků dosud nepotvrdili.

Bílý dům dnes dříve informoval, že v Sýrii zůstane 200 amerických vojáků, ale prezidentova mluvčí Sarah Sandersová mluvila patrně pouze o těch, kteří budou nasazeni u hranice. Agentura Reuters posléze informovala o dvojnásobném počtu, který zohledňuje i základnu Tanf.

Rozhodnutí americké administrativy po výstupu Sandersové přivítali zástupci arabsko-kurdské milice (SDF), která bojuje ve východní Sýrii proti zbývajícím bojovníkům IS. "Toto rozhodnutí by mohlo přesvědčit některé evropské země, zejména naše partnery z mezinárodní koalice proti terorismu, aby své jednotky ponechaly v regionu," řekl podle agentury Reuters Abdal Karím Umar ze SDF.

Milice SDF se v posledních dnech soustřeďuje na vesnici Baghúz, poslední baštu IS v Sýrii. Už přes týden tam v obležení přebývá zhruba 300 bojovníků IS spolu se stovkami zřejmě jejich rodinných příslušníků. Reuters dnes s odvoláním na jednoho svědka informoval, že z obležené vesnice na hranici s Irákem odjelo velké množství nákladních aut s civilisty. Není ale jasné, zda tam ještě nějací zůstali. Mluvčí SDF řekl, že pokud dnes evakuace civilistů skončí, začne rozhodující bitva proti bojovníkům IS.

Po ztrátě Baghúzu přijde IS o poslední území, které ovládá. Od roku 2014 přitom postupoval Irákem a Sýrií a na značné části území těchto zemí vyhlásil chalífát. V Iráku byl poražen v roce 2017.

,

23. února 2019