Hledá se alternativa k Babišovi

Odpočítávání Babiše začalo. Na Hradě ztratil oblibu

Hledá se alternativa k Babišovi
Odpočítávání Babiše začalo. Na Hradě ztratil oblibu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jednání o vládě bylo přerušeno a záhy bude pokračovat třeba v jiné konstelaci. Taková interpretace odchodu ČSSD od jednacího stolu s ANO není správná, i když by se Andreji Babišovi jistě líbila. Ve skutečnosti je na tom premiér o poznání hůře.

Sociální demokrat Jan Hamáček odmítl od trestně stíhaného politika pět ministerstev, protože se obával revolty na sjezdu sociální demokracie. Na tom je jistě hodně pravdy. Zapomíná se však, že den před roztržkou s Babišem mluvil šéf ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem. Hamáček a zvláště jeho zástupce Jiří Zimola jsou známi dobrými vztahy s prezidentem. Zeman na zprávu o přerušení rozhovorů o vládě nereagoval, jen pověřil mluvčího sdělit veřejnosti nicneříkající větu. Přitom si vždy dohodu na půdorysu ANO-ČSSD-KSČM pochvaloval. Logicky se nabízí úvaha, že Hamáček přerušil jednání s vědomím prezidenta.

Prezident má ostatně jiné důvody k nelibosti. Babiš zveřejnil rozhodnutí o vypovězení ruských diplomatů v kauze Novičok bez předchozí konzultace s prezidentem. Pak přes zřetelný Zemanův odpor vydal Američanům hackera Nikulina. Od obsahu takových rozhodnutí je možné odhlédnout, Zeman může mít oprávněný pocit, že ho premiér zesměšnil. Co je to za hlavu státu, když ji nikdo ani neinformuje o klíčových krocích zahraniční politiky? Možná se chtěl Babiš zalíbit úředníkům v Bruselu, aby konečně přestali s prověřováním kauzy Čapí hnízdo, oblibu na Hradě ztratil zcela jistě.

Zeman nepochybně sdílí Hamáčkův zájem o ministerstvo vnitra. Vedle financí patří k hlavním zdrojům státní moci a Zeman v něm měl vždycky vliv – nejdříve přes sociálního demokrata Milana Chovance, teď přes nestraníka Lubomíra Metnara. V nové vládě by chtěl Babiš na vnitro dosadit svého člověka? Z pohledu prezidenta taková vláda nemá smysl stejně jako z pohledu Hamáčka.

Babiš se chystá konzultovat na Hradě další postup, těžko však může předpokládat, co se od Zemana dozví. Prezident s ním není spokojen a zároveň v ruce drží druhý pokus na jmenování premiéra. Jednou z možných variant se po rozkolu ANO s ČSSD stává úřednická vláda, která připraví předčasné volby napřesrok na jaře.

Hledání alternativy k Babišovi bude otázkou dne tím spíše, že premiér v demisi přichází o možné partnery takřka jako na běžícím pásu. Dlouho nebylo vidět tak rozlíceného Vojtěcha Filipa. Jak se může předseda KSČM pochlubit na sjezdu, kde mu půjde o funkci, s účastí na vládě s premiérem, který ostentativně vyhledává konflikty s Ruskem, a ještě není schopen takovou vládu sestavit?

Krach jednání o koalici s ČSSD není tím nejhorším, co Babiše potkalo. Odmítnutím vlády s oligarchou sociální demokraté pouze spustili proces, který povede ke zhroucení celé konstrukce, po níž se chce šéf ANO vyšplhat do čela českého státu.

7. dubna 2018