Vláda moc nepomáhá, přesouvá povinnost pomáhat na soukromníky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Andreje Babiše (ANO) schválila záchranný balík, který by měl podržet zemi před hlubokým pádem po náhlém vypnutí ekonomiky kvůli všeobecné karanténě a izolaci České republiky, kdy jsou zavřené školy, obchody, služby, hotely, restaurace, je zakázané cestování a v řadě firem se také zastavila výroba. Přestože Andrej Babiš hned na začátku sliboval masivní rychlou pomoc lidem i firmám za 900 miliard korun, což je 18 procent ročního výkonu ekonomiky, výsledný balíček je ze strany vlády výrazně chudší.
Stát sám nabízí jen menší část pomoci. Nepřichází například s žádnými velkými úlevmai na daních pro lidi ani firmy. Jedinou velkou přímo kompenzací je příspěvek na platy zaměstnanců (známý jako kurzarbeit), kteří z nějakých důvodů pracovat nemohou. Ať už proto, že jejich firma kvůli zasáhu státu stojí, jejich zaměstnaci jsou v karanténě nebo se starají o děti, které nechodí do škol. K podstatně větší pomoci nutí stát soukromé firmy. Novým zákonem nařizujícím bankám a všem dalším poskytovatelům půjček odklad splátek úvěrů a hypoték až na šest měsíců, pokud o to klient požádá a čestně prohlásí, že byl zasažen koronavirovou krizí. Stejně tak nutí stát pronajímatele nemovitostí k odkladům nájmů. Pomoc v koronavirové krizi tak přesouvá na soukromníky. Oni, nikoliv stát, také ponesou riziko, pokud věřitel nebo nájemce nebude s odstupem schopný své závazky zaplatit.
Kabinet mohl jít i jinou cestou a pomáhat sám za veřejné peníze. Lidem postiženým koronavirovým zastavením ekonomiky by po toho půl roku přímo proplácel splátky úvěrů nebo nájmů. Platil by po těch šest měsíců věřitelům a pronajímatelům za dlužníky a nájemce sám. A oni by mu je pak splatili. Bylo by to podobné jako když dnes zaměstnavatelům přispívá až 80 procenty na platy zaměstnanců. Tím by na sebe převzal riziko, které teď ponesou věřitelé a majitelé nemovitostí.
Dávalo by to smysl. Vláda si je schopná půjčit vůbec nejlevněji ze všech. Schodek rozpočtu by byl velmi vysoký. Dal by se ale rozložit na dlouhou dobu v časem státním dluhem na deset a více let. Teď to riziko ponesou soukromníci. Tímto stylem pomoci tak vláda fakticky jen rozšiřuje okruh zasažených, protože ho v soukromých obchodních vztazích přesouvá dál. Z dlužníků na věřitele. Z nájemníků na pronajímatele.
Co nejdůležitějšího balík zákonů, který se dá nzavat Lex Covid 19, lidem a firmám nabízí.
Moratorium na splátky úvěrů a hypoték
Banky musí umožnit svým klientům odklad splátek úvěrů a hypoték až na šest měsíců, pokud o to, klient požádá. Nebude prověřovt, zda byl skutečně postižen koronavirovou krizí. Stačí jen, když podepíše čestné prohlášení, že skutečně zasažen byl. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) původně navrhovala všeobecné moratorium na splácení všech úvěrů a hypoték v zemi bez ohledu na to, jestli o to klient požádá a má skutečně potíže způsobené koronavirovou krizí. Po jednání s bankami stát ustoupil s tím, že odkald dostane jen ten, kdo o to požádá. Fakticky se tak jen zákonem upraví to, co už banky od začátku krize samy bez zásahu státu dělají. Nabízí odklady na několik měsíců. Stačí jen vyplnit elektronicky žádost s čestným prohlášením a během pár dnů klient dostane souhlas s odložením splátek. Dodnes už vyřídily přes 100 tisíc odkladů splátek, aniž k tomu potřebovaly tlak vlády.
Velmi důlžitou roli u moratoria sehrála Česká národní banka, která pro něj uvolnila regulaci. Banky tak nemusí vést úvěry a hypotéky s odkaldem splátek jako rizikovější a vytvářet na ně rezervy. Klienti, kteří o odklad požádají, také nedostanou záznam do registru nespolehlivých dlužníků.
Česká národní banka navíc uvolnila pravidla pro poskytování hypoték, které začátkem letošního roku původně zpřísnila. Limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti zvýšila na 90 procent z 80 procent. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu domácnosti zvýšila ze 45 na 50 procent. Poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr zrušila.
Odklad nájmů
Nájemník nemí dostat výpověď z bytu, pokud není schopen kvůli koronavirové krizi platit v příštích šesti měsících nájemné. Dlužnou částku může pronajímateli uhradit až do konce května 2021. Na šest měsíců by se měly odložit také splátky za pronájem prostor firmám.
Proplacení mezd zaměstnanců (kurzarbeit)
Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března do konce dubna. Poskytne 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a pracovníků uzavřených provozů, a to do 39 tisíc korun. U omezení výroby kvůli výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky to bude 60 procent, a to do 29 tisíc korun. Podpora se stanoví ze superhrubé mzdy.
Odpuštění odvodů, odklad záloh a přímý bonus živnostníkům
Stát vyplatí osobám samostatně výdělečně činným postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 tisíc korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. Původně vláda chtěla vyplácet podnikatelům 15 tisíc korun měsíčně. Zároveň stát podnikatelům odpustí po dobu šesti měsíců částu na úrovni minmálních odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Ty dosahují zhruba 5 tisíc korun měsíčně. Celkově tak podniaktel na odvodech státu ušetří 30 tisíc korun. Kromě toho nemusí platit až do konce roku zálohy na sociální zdravotní pojištění. Zaplatí je až při podání daňového přiznání v roce 2021.
Odklad daně z příjmu a záloh na ni
Daňové přiznání za rok 2019 mohou lidé podat až do 30. června namísto tradičního 31. března. Firmy i živnostníci si mohou započíst ztrátu za rok 2020 dodatečně proti dani z příjmu zaplacené za rok 2019 a 2018 tím, že podají dodatečné daňové přiznání. Odpadá povinnost platit letos zálohy za daň. Částka se zaplatí až při podání daňového přiznání za rok 2020 v roce 2021.
Pozastavení exekucí a insolvencí
Vláda navrhuje zastavení insolvencí na postižené koronavirovou krizí a zastavení exekucí v případě, že takovou exekuci dlužník poslední tři roky nesplácí.
Přímé půjčky podnikatelům z programů Covid I, II, III
Už nebude administrovat jen Českomoravská záruční a rozvojová banka, která je nestíhá vyřizovat. Začnou je nabízet přímo banky, a stát je bude plně garantovat.