bitva o školské formuláře

Ve francouzských školách už nebude matka a otec, jen rodič 1 a 2

bitva o školské formuláře
Ve francouzských školách už nebude matka a otec, jen rodič 1 a 2

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Francouzské školy vymění ve formulářích kolonky „matka“ a „otec“ slovy „rodič 1“ a „rodič 2“. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu zákona schváleného poslanci v uplynulém týdnu. Podle podporovatelů návrhu má změna ukončit diskriminaci rodičů ze stejnopohlavních párů. Podle kritiků ale naopak novela „odlidšťuje“ rodičovství a také může vést k hádkám kvůli tomu, kdo je rodič číslo jedna. O změně informuje The Telegraph.

Pozměňovací návrh prohlasovali francouzští poslanci v úterý jako součást širšího zákona, který mimo jiné také počítá s povinnou docházkou do mateřských škol pro děti od tří let. Podle poslankyně Valérie Petitové (En Marche!) užívání slov jako matka a otec ve všech školních dokumentech nepočítá s nedávno přijatým zákonem o manželství stejnopohlavních párů ani s existencí rodičů stejného pohlaví.

Návrh má však i řadu kritiků. Podle pravicového poslance Erica Ciottiho takovéto návrhy „rozkládají rovnováhu v naší společnosti“. Ludovine de la Rochéreová, prezidentka organizace Manif pour tous, která bojuje proti sňatkům homosexuálních párů, nazvala tento návrh „naprosto dehumanizujícím“.

Na návrhu se neshodují ani rodičovské asociace. Největší francouzská rodičovská asociace FCPE považuje zákon za „velmi dobrou věc“, která může pomoci dětem, které jsou cílem šikany, protože „nepasují do ‚současných‘ kritérií“. Naopak francouzská Asociace pro rodiče stejného pohlaví (AFDH) sice vítá snahu tyto rodiče „zapojit do dokumentace“, varuje však před tím, že označovat je tímto způsobem může vést k neshodám kvůli tomu, kdo má být „první“ rodič a kdo až „druhý“. Prezident AFDH Alexandre Urwicz proto vyzval k jinému řešení, které by obsahovalo tři kolonky „matka, otec a zákonný zástupce“.

Zamítnout návrh může ještě francouzský Senát, v kterém je nyní většina pravicových politiků, připomíná The Telegraph. Ten by se pak ale vrátil zpět k poslancům, kteří ho už jednou prohlasovali v současné podobě.

, zd