KOMENTÁŘ

Kanye West. Perverzní pohled na antisemitu

KOMENTÁŘ
Kanye West. Perverzní pohled na antisemitu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Většina světových celebrit inklinuje spíše k levici, v americkém kontextu k Demokratické straně. Dobře je to vidět například na Oscarech, které se každý rok proměňují v agitku za zrovna ta nejmódnější politická témata. Když tedy nějaká celebrita projeví trochu pravicové názory, republikáni po ní ihned skočí, celí nadšení, že někdo slavný je má rád. Často to však končí rozpačitě. Třeba jako nyní v případě Kanyeho Westa.

Kanye West, nyní trvající na tom, aby byl známý pouze jako Ye, je opravdová megastar. Je považován za jednoho z nejvlivnějších hiphopových umělců své generace, prodal přes 160 milionů nahrávek a jeho jmění se odhaduje na 400 milionů dolarů. Taktéž byl ženatý s Kim Kardashianovou, stálicí amerického bulváru. Kdo je West, tak v USA netušili jen medvědi na Aljašce.

Když v dubnu 2018 West tweetoval svou fotografii v červené kšiltovce s nápisem Make America Great Again, byla to politická událost prvního řádu. Snad nejslavnější černoch v Americe se rozhodl podpořit Donalda Trumpa. Republikáni slavili, že se jim podařilo získat takový zářez. Demokraté nevěděli, co si počít, předtím byl West jejich příznivec. Přispěl například na kampaň Baracka Obamy i Hillary Clintonové.

Nyní si museli oddychnout. West se projevil jako zavilý antisemita. Dne 8. října, po dvouleté odmlce na Twitteru, se West znovu ozval. „Nyní jsem trochu ospalý, ale až se ráno vzbudím, spáchám death con 3 na Židech,“ napsal. DEFCON je systém pohotovosti pro americkou armádu. DEFCON 5 znamená, že se nic neděje, DEFCON 1 značí jadernou válku. Death znamená anglicky smrt. „Death con na Židech“ je tedy celkem jasná výhrůžka. West si zřejmě uvědomoval, že jeho tweet je velmi problematický, jelikož pak pokračoval: „Vtipné je, že nemůžu být antisemitský, jelikož černoši jsou také Židé.“

Tvrzení, že černoši jsou Židé, je základem víry podivné černošské nábožensko-politické sekty, známé jako Black Hebrew Israelites (Černí hebrejští Izraelité). Ti vznikli koncem 19. století, kdy Franku Cherrymu a Williamu Crowdymu prý Bůh vyjevil, že Afroameričané jsou potomky biblických Hebrejců. Učení Černých hebrejských Izraelitů v sobě mísí křesťanství i judaismus, nicméně obě náboženství ho odmítají. Taktéž, zvláště v radikálnějších podobách, má často antisemitský osten, příslušníci sekty totiž považují Židy za vetřelce a podvodníky, kteří opravdovými Židy nejsou.

Nakonec West svůj tweet zakončil dalším antisemitským výrokem: „Hráli jste si se mnou a snažili jste se očernit každého, kdo se postavil proti vám.“

Pravice se dostala do úzkých. Westa vyzdvihovala jako ukazatele nového směru v americké politice, doufala, že dokáže přilákat Afroameričany, zatím pevně stojící za demokraty. Westův antisemitismus tak pro ně znamená vážný problém.

Existují v podstatě dva způsoby, jak se s tím vypořádat. Zaprvé tvářit se, že problém neexistuje. Ten v podstatě zvolil Tucker Carlson, jedna z hlavních hvězd televize Fox News. Ten uvedl s Westem rozhovor, ukázalo se však, že z něj vystříhal vše, co nepůsobilo dobře. Neodvysílal tak pasáž, kde West opakuje tvrzení, že černoši jsou Židé nebo že by rád slavil židovský svátek chanuka, jelikož tak by se jeho děti alespoň naučily „finančnímu inženýrství“, čili jasně narážel na antisemitský stereotyp, že Židé jsou skrblíci.

Druhým způsobem, jak se lidé snaží Westovy výlevy omluvit, je poukazování na jeho problémy s mentálním zdravím. V listopadu 2016 předčasně ukončil svůj koncert a další den nastoupil na psychiatrii kvůli paranoii a halucinacím. Byla mu diagnostikována bipolární porucha, West to zveřejnil o dva roky později.

V podstatě tak tvrdí, že za své výroky nemůže, mluví za něj nemoc. To však neznamená, že by se to mělo jen tiše přejít, takovéto výroky je potřeba co nejtvrději odsoudit. Zvláště pokud West v nich neustává. Pravice ráda a správně tepe antisemitismus na levici, pokud ho však není schopna odsoudit ani ve vlastních řadách, působí pokrytecky.

Zároveň ale na sledování celé epizody je cosi perverzního. West je evidentně člověk, který potřebuje pomoc. Mediální cirkus kolem něj jeho duševnímu zdraví nepomáhá. Levice doufá, že znovu řekne něco nevhodného a tím jen dále zostudí pravici. Pravice se zase nechce vzdát jediné opravdové světové celebrity, která je na její straně. Show tak bude pokračovat. I s antisemitskými výroky.

1. listopadu 2022