Zákon proti Sorosovi

Maďaři proti neziskovkám a migraci. Zákon „Stop Sorosovi” je nezbytný, říká mininistr

Zákon proti Sorosovi
Maďaři proti neziskovkám a migraci. Zákon „Stop Sorosovi” je nezbytný, říká mininistr

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kdo zpochybňuje vládní návrh zákona zvaného „Stop Sorosovi“, jehož cílem je omezit migraci, zpochybňuje pravomoc své vlády činit suverénní rozhodnutí. Řekl to v úterý maďarský ministr zahraničí Péter Szijjárto. Zákon by umožnil regulovat, popřípadě zakázat činnost nevládních organizací i jedinců podporujících migraci s odůvodněním, že představují ohrožení národní bezpečnosti. O návrhu začal v úterý jednat maďarský parlament.

Ministr podle agentury MTI řekl, že „takzvané občanské skupiny“, které prosazují migraci a otevřené hranice, jednají v rozporu s maďarskou národní bezpečností. Vláda podle něj musí činnosti namířené proti národní bezpečnosti zabránit, a to i legální cestou.

Szijjárto reagoval i na kritiku lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna, který v rozhovoru v berlínském listě Tagesspiegel označil maďarského premiéra Viktora Orbána za diktátora. Asselborn odsoudil i dotčený návrh zákona a vyzval k aktivaci článku 7 unijní smlouvy, který umožňuje uplatnit vůči zemi určité sankční mechanismy.

Šéf maďarské diplomacie Asselborna označil za hlupáka, který nemá rád Maďarsko a obvinil jej, že ho platí americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros, informoval server The Budapest Beacon. Rétorika protiimigrační kampaně Orbánovy vlády označuje Sorosovy snahy posilovat liberální hodnoty a otevřené hranice ve východní Evropě za „plán“ dopravovat do Evropy migranty, připomíná agentura Reuters.

Tento právní předpis je součástí balíku tří zákonů, podobně zaměřených proti migraci. Jejich cílem je výrazně ztížit v zemi činnost nevládním organizacím i jednotlivcům, jež pomáhají migrantům. Tyto aktivity by v budoucnu podléhaly povolení úřadů.

Hlasování o uvedených zákonech se očekává až po parlamentních volbách, které maďarský prezident vypsal na 8. dubna.

Proti těmto zákonným opatřením protestovalo v pondělí ve společném dopise přes 200 evropských organizací na obranou lidských práv.

,