Ledničky, žárovky, pračky i pokličky. Kde lze ještě ušetřit za energie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Energetická spotřeba domácnosti se stává pro mnohé strašákem. Podzim se blíží a ceny energií dosahují astronomických výšin, zatímco se stále čeká na výraznější řešení, které by podle odborníků bylo efektivní. I tak se však mohou domácnosti alespoň částečně připravit na vlastní pěst. Způsobů, jak ušetřit, je podle odborníků celá řada.
Jak ukázal už červencový průzkum agentury Ipsos mezi pěti tisícovkami lidí, v případě dalšího růstu cen energií plánuje šetřit až osm z deseti domácností. Významnou položku v nákladech na bydlení podle respondentů představují právě ceny za energie, přesto však 16 procent domácností nemá přehled, kolik za energie měsíčně platí. Celkem 41 procent domácností zná přesnou výši měsíčních úhrad za energie, 43 procent to ví alespoň zhruba.
Jak radí odborníci, ale i sami poskytovatelé, ušetřit jde na celé řadě činností či spotřebičů, v některých případech prakticky s okamžitým efektem, jindy za nutnosti investic do novějších či úspornějších technologií.
Ušetřit se tak dá například v kuchyni. Jedním z neustále běžících spotřebičů je bezpochyby lednice, ta by se měla držet jednak pokud možno v chladnějším prostředí, jednak by měli lidé dbát na odstraňování námrazy v mrazáku.
„Pokud je silnější než 3 mm, zvyšuje energetické požadavky na provoz lednice až o 75 %. Nižší provozní teplota u ledničky i mrazáku znamená vyšší spotřebu. Pro uchování potravin stačí ledničku nastavit na +5 °C a mrazák na -18 °C,“ uvádí tipy například ČEZ. Roli mohou hrát i drobnější detaily, jako je využívat menší plotny či zakrývat vždy hrnce pokličkou. Úsporu pak může poskytnout i vytápění na nižší teplotu či krátké, ale intenzivní větrání.
Podobně se dá uspořit například v koupelnách. Například v případě „vyváření“ prádla lze snížením teploty z devadesáti na šedesát stupňů ušetřit až 25 % energie, podobně se vyplatí v případě šetření nevyužívat sušičku, ale spíše obyčejný sušák. Stejně tak může podle odborníků významnou úsporu znamenat upřednostňování sprchy před koupáním, které vyjde až třikrát dráž.
V případě menších investic lze mluvit o výměně spotřebičů za ty s úspornější třídou či i výměně žárovek, v případě větších a dlouhodobějších investic jde ušetřit například výměnou oken či zateplením fasády. „Náklady na energie můžete snížit optimalizací své spotřeby, a to jak okamžitou změnou chování, která vás nic nestojí, tak investicemi do moderních technologií, které mají dlouhodobý efekt,“ shrnuje v úvodu tipy k dosažení optimální spotřeby interaktivní webový rádce setrim.cz, který provozuje ČEZ.
„Stránka funguje velmi jednoduše a intuitivně. Lidé zadají, jestli bydlí v domě nebo v bytě, velikost vytápěné plochy a čím topí a hned zjistí přibližnou optimální spotřebu. Web následně doporučí konkrétní opatření i s výškou možné úspory,“ uvedla Dagmar Kopačková, ředitelka odborného portálu TZB-info, jehož tým odborníků se ve spolupráci s energetickou společností ČEZ na přípravě energetického kalkulátoru podílel.
Vnést více světla do situace s energiemi má pak domácnostem také nová kalkulačka a web www.energiezamene.cz z dílny ministerstva průmyslu, kde lidé najdou podrobnosti k takzvanému úspornému tarifu, ale například i další tipy, jak mohou sami ušetřit energie.
Takzvaný úsporný tarif schválila vláda ve středu. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 000 korun, letos z toho dostanou domácnosti zhruba 4000 korun. Úsporný tarif je určený pro domácnosti. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Vláda však od některých odborníků, odborů či opozice čelí ostré kritice, že úsporný tarif situaci neřeší, je neefektivní a zbytečně plošný. Vláda tak slibuje přijít s razantnějším řešením a to nejlépe v rámci Evropské unie.