Al-Manár: Syrská armáda dobyla údolí řeky Jarmúk

Al-Manár: Syrská armáda dobyla údolí řeky Jarmúk

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Syrská vládní vojska dobyla na jihozápadě země z rukou zbytků oddílů organizace Islámský stát (IS) údolí řeky Jarmúk. Informovala o tom v úterý libanonská televize Al-Manár blízká hnutí Hizballáh, který je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda tak ovládá už téměř celý jihozápad Sýrie u hranic s Izraelem a Jordánskem. Už v pondělí dobyla syrská vládní vojska podporovaná Ruskem hlavní baštu zbytků oddílů IS v této oblasti, obec Šadžara, která leží v provincii Dará.

Televize Al-Manár dnes uvedla, že syrská armáda má údolí řeky Jarmúk plně pod kontrolou. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) ovládá ještě asi stovka džihádistů z frakce spřízněné s IS malé území na jihozápadě provincie Dará.

Syrská armáda zahájila nynější ofenzivu na jihozápadě Sýrie 18. června, cílem bylo dobýt oblast z rukou povstalců a porazit zbytky oddílů IS. Boje se vedly zejména v provinciích Kunajtra a Dará, která bývá označována za kolébku povstání proti Asadovu režimu, jež vypuklo v roce 2011.

Město Dará dobyla syrská armáda 12. července, už týden předtím ovládla důležitý přechod na hranici s Jordánskem. Minulý týden dobyla syrská armáda město Kunajtra, čímž dostala pod kontrolu téměř celou stejnojmennou provincii.

Postup syrské armády na jihozápadě Sýrie zvýšil začátkem července napětí mezi Sýrií a Izraelem, jehož vláda se obává přítomnosti íránských jednotek v blízkosti svých hranic. Íránské jednotky jsou spojencem syrské vlády.

,