Fotbalová radost. Pod Eiffelovkou slaví desetitisíce fanoušků výhru 4:2

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předplatné můžete objednat zde.

Echo Prime

Úspěch francouzského výběru na fotbalovém mistrovství světa sledovaly po celé Francii miliony fanoušků. Vůbec největší dav se sešel pod Eiffelovou věží, kam vedení města nechalo instalovat obrazovky, na nichž se promítal přímý přenos. Sešlo se zde přibližně 90 000 lidí a přicházejí stále další. Město již kvůli nedostatečné kapacitě Martova pole muselo v oblasti uzavřít východy z metra. Každý ze čtyř gólů svého týmu přítomní náležitě odměnili explozí radosti.

Finále o fotbalového mistra světa mezi Francií a Chorvatskem bylo dramatické. Po chybě brankáře Huga Llorise Chorvati snížili skóre na 4:2 a až do konce tak živili naději na úspěch. Ten se však nedostavil. Francouzi je čtyřgólovým výsledkem překonali. Dva góly vstřelil Antoine Griezmann, Kylian Mbappé a Paul Pogba po jednom. Griezmannovu první branku dorovnával chorvatský hráč Ivan Perišič.

Země galského kohouta vítězstvím dosáhla na historicky druhé světové zlato, Chorvati o nejvyšší příčku bojovali vůbec poprvé. Svému soupeři tak nedokázali vrátit porážku před dvaceti lety v semifinále. I tehdy slavila vítězství Francie.

Větší šanci na vítězství sázkaři připisovali Francii, i když týmový záložník Paul Pogba o favorizování nechtěl ani slyšet. „Nemyslím, že jsme favoritem, tohle je finále mistrovství světa. Chorvatsko je mentálně neskutečně silné, dokázalo otočit stav s Anglií. Možná odehráli o 90 minut více než my, ale únava nebude hrát roli. Tu překonáte, když hrajete finále,“ ocenil Pogba soupeře.

Pravdou je, že před finále dosud ani jeden z týmů na tomto mistrovství neprohrál. Ale zatímco Francie porazila Argentinu, Uruguay i Belgii v základní hrací době, Chorvaté pokaždé rozhodli až v penaltách či v případě Anglie až během prodloužení. „Celkem tak balkánský celek strávil v Rusku na hřišti o 90 minut více než soupeř,“ vypočítává ČTK.

V neprospěch Chorvatů hrály i historické statistiky. Svůj dosud nejlepší výsledek reprezentace zaznamenala v roce 1998, když se v semifinále mistrovství světa neutkala s nikým jiným, než právě s Francií. Balkánská země tehdy soupeři podlehla 1:2. Francie poté ve finále porazila Brazílii a získala své první zlato ze šampionátu. Kapitánem týmu byl nynější trenér Didier Deschamps.