Česko řeší s Evropskou komisí Babišův střet zájmů. Závěry mají být důvěrné
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zástupci ministerstva zemědělství budou v úterý jednat s Evropskou komisí (EK) na smírčím řízení ohledně auditu k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání bude on-line, není jasné, zda z něj bude nějaký veřejný výstup, protože závěry budou nejspíš důvěrné, sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Podle dřívějších informací je Babiš podle komise ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Premiér střet zájmů odmítá.
Prověřování je součástí tzv. zemědělského auditu. Další část řeší ministerstvo pro místní rozvoj. Obsah odpovědi i veškerá komunikace zůstávají v důvěrném režimu.
Zemědělský resort ve druhé polovině letošního března uvedl, že EK ukončila část zemědělského šetření – prověřování ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) kvůli možnému střetu zájmů – bez sankce. Česká republika proto podle resortu nebude vracet peníze za poskytnutí dotace pro firmu navázanou na Tomanovu rodinu. Komise tehdy věc odmítla komentovat s tím, že audit, jehož je zkoumání Tomanova případu součástí, ještě neskončil. Možný Tomanův střet zájmů se podle médií a opozice mohl týkat společnosti Agrotrade, kterou z 80 procent vlastní ministrův otec Miroslav Toman starší.
Evropská komise zaslala v listopadu 2019 českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních fondů vyplácených Agrofertu. V předběžné auditní zprávě EK v nezemědělské části konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. ČR by kvůli takovému hodnocení mohla vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.
Babiš možnost střetu zájmů odmítá a tvrdí, že Česká republika žádné peníze Bruselu vracet nebude. Podle několika europoslanců zástupci EK sdělili členům výboru Evropského parlamentu, že závěry auditu EK týkající se Babiše potvrzují jeho střet zájmů.
Koncern Agrofert vlastnil do února 2017 tehdejší ministr financí a současný premiér Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů proto vložil své akcie do svěřenských fondů. Nadále zůstal hlavním příjemcem výhod plynoucích z holdingu. Po dnešním jednání by měla mít komise půl roku na zvážení dalšího postupu.