Američany propuštěné z KLDR přivítal i Trump. Na dálku děkoval Kim Čong-unovi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Trojice Američanů propuštěných Severní Koreou dorazila do Spojených států společně se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Na základně Andrews poblíž Washingtonu je přivítal prezident Donald Trump s chotí Melanií. Šéf Bílého domu potvrdil, že Pompeo dojednal termín a místo jeho setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, podrobnosti však nesdělil.
„Jsou to skvělí lidé a tohle je pro ně významný okamžik… Rádi bychom poděkovali Kim Čong-unovi,“ prohlásil Trump po příletu trojice, která byla podle něho propuštěna díky zlepšování vzájemných vztahů, jehož cílem je podle Trumpa Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.
Propuštěnými Američany jsou misionář Kim Dong-chul a rovněž Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli v KLDR na pchjongjangské technické univerzitě. Vojenský letoun s nimi dosedl na plochu vojenské základny ve 2:45 místního času (8:45 SELČ). Všichni tři podle televizních záběrů z přistání dorazili do vlasti v dobrém fyzickém stavu.
Dvaašedesátiletý misionář byl v březnu 2016 odsouzen v KLDR k deseti letům nucených prací za rozvracení komunistického režimu a špionáž. Devětapadesátiletý Kim Sang-tuk, který strávil měsíc výukou účetnictví na Pchjongjangské univerzitě věd a technologií, si odpykával 15letý trest „za protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu“. Zadržen byl v březnu 2017. Stejným obviněním čelil i 55letý Kim Hak-song, který také pracoval pro Pchjongjangskou univerzitu věd a technologií, financovanou Západem. Zadržen byl loni v květnu.