hospodářské sankce

Státy EU se shodly na dalším prodloužení sankcí vůči Rusku, uvedl Tusk

hospodářské sankce
Státy EU se shodly na dalším prodloužení sankcí vůči Rusku, uvedl Tusk

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská unie je jednotná v otázce prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku, uvedl ve čtvrtek večer na twitteru šéf unijních schůzek Donald Tusk. Sankce, které unie na Rusko uvalila kvůli jeho chování v ukrajinské krizi, tak budou prodlouženy o dalšího půl roku.

Toto „důležité politické rozhodnutí“ uvítal ukrajinský prezident Petro Porošenko, který obviňuje Rusko z okupace Krymu a z agrese v Donbasu na východě Ukrajiny, kde si konflikt mezi proruskými separatisty a vládními vojsky za tři roky vyžádal přes 10 000 životů. Sankce jsou podle Porošenka „důstojnou odpovědí Moskvě za neplnění závazků a jasnou výzvou ke změně politiky Kremlu“.

Potřebný právní krok bude po dnešním politickém rozhodnutí šéfů států a vlád unie učiněn buď ještě v prosinci či na počátku ledna. Bez prodloužení by sankce, obnovované pravidelně po šesti měsících, skončily na konci ledna 2018.

Evropská unie uvalila na Moskvu v roce 2014 sankce, které cílí na konkrétní hospodářské sektory – ztížila například dostupnost některých firem k mezinárodním financím nebo zakázala export určitých zařízení na těžbu ropy. Unie konec svých sankcí v březnu 2015 svázala s plným prosazením mírových dohod z Minsku.

U dnešní večeře o situaci své kolegy informovala německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Moskva na postup unie reagovala vlastním protiopatřením, kterým zakázala například dovoz mnohých evropských potravinářských výrobků.

Kvůli ukrajinské krizi přijala unie i další opatření. Zmrazen majetek a zakázány cesty do EU má řada fyzických i právnických osob, které se podílejí na rozbíjení ukrajinské územní celistvosti. Protože EU neuznává ruskou anexi Krymu, je také zastavena prakticky veškerá spolupráce s touto oblastí a s tamními podniky.

,

15. prosince 2017