Belgie nevydá katalánské exministry obviněné ze separatismu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Belgie nevydá tři katalánské exministry, kteří jsou v Belgii od loňského října a jejichž vydání žádá Španělsko kvůli jejich snahám prosadit nezávislost Katalánska. Důvodem je procesní chyba, kterou v žádosti o vydání udělal podle belgické prokuratury španělský soudce. Informovala o tom katalánská média.
Exministři Toni Comín, Lluís Puig a Meritxell Serretová se ve středi ráno dostavili k odloženému soudnímu slyšení v doprovodu svých advokátů. Podpořit je před budovu soudu přišli mimo jiné dva katalánští separatističtí europoslanci Jordi Solé a Josep Maria Terricabras.
Španělsko žádalo vydání Comína kvůli obvinění ze vzpoury a zneužití veřejných fondů v souvislosti s loňským referendem o nezávislosti Katalánska, Puig a Serretová jsou obviněni ze zneužití veřejných fondů. Trestných činů se měli dopustit jako členové katalánské vlády, kterou loni koncem října Madrid sesadil kvůli snahám o nezávislost autonomního regionu.
Comín, Puig a Serretová utekli do Belgie loni spolu s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, který nyní čeká na vydání v Německu, a exministryní Clarou Ponsatíovou, která čeká na rozhodnutí soudu ve Skotsku, kde pracuje na univerzitě.
Puigdemont středeční verdikt přivítal. „Dobrá zpráva z Belgie! Gratuluji, kamarádi,“ napsal na twitteru.
Podle španělského serveru eldiario.es udělal španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena chybu, když v březnové žádosti nevydal na tři exministry národní zatykače. Soudce se hájil tím, že pouze potvrdil národní zatykač vydaný v listopadu jinou soudkyní, od níž v prosinci kauzu převzal. Takový postup ale podle belgické prokuratury není správný.
Eurozatykač na uprchlé katalánské exministry vydala už loni v listopadu španělská soudkyně Carmen Lamelaová. Kauza ale posléze převzal Llarena, který eurozatykače v prosinci zrušil a znovu je vydal letos v březnu, když vyšetřování kauzy dokončil.