Stejně nemáte koho volit, tak si nestěžujte
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
„Stejně nemáte koho volit, tak co řešíte, že nemáme program,“ odpovídá svým přátelům známý ostřílený matador sněmovní politiky ODS na otázku, proč strana v koalici Spolu nemá srozumitelnou zprávu pro voliče kromě proklamované „změny“.
V té odpovědi je skryto mnohé. Jednak pragmatické konstatování, že vzdělaná střední třída nemá na výběr. Pokud chce dosáhnout změny a ukončit mocenské spojení premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana, musí volit Spolu, od středu doleva pak koalici Piráti/STAN.
Je všeobecně známo, že změna může vést k lepšímu, ale i ta sebevíce dobře myšlená změna může skončit špatně. Proto otázka, jak ta změna bude vypadat. A to vůbec nijak neneguje její potřebu.
Česká republika fatálně zaostává v rozvoji dopravní infrastruktury – žádné nové dálnice Andrej Babiš nepostavil. Nedočkali jsme se ani nových železničních koridorů směrem k sousedním zemím, ani vnitrostátně. A mimochodem, co může být pádnou odpovědí na společenskou odpovědnost a omezování emisí než vybudování rychlé železniční tratě, která může účinně nahradit individuální dopravu, než drahá revoluční převýchova z Bruselu ze spalovacích motorů na elektrické, jejichž infrastruktura bude mnohem náročnější na vybudování a také dražší? Společnost se potýká s fatální nedostupností vlastního bydlení, které je pro nastupující produktivní generaci v říši snů, o nastupující inflaci ani nemluvě, ta nebude vyvolána jen lockdownem, ale ideologií o bezuhlíkovém světě. Oponentura vůči bruselskému Green New Dealu nemusí znamenat útok na existenci a zpochybňování Evropské unie jako takové, ale je projevem oprávněné rezistence a snahy obhájit zájmy České republiky a jejích občanů, stejně jako je hájí Němci nebo Nizozemci. Či Poláci a Maďaři, zatímco Andrej Babiš Green New Deal jen odkýval. Protože jeho vlastní privátní byznys je závislý na toku dotací z evropských peněz, upřednostňuje ho před zájmy státu. Proto je nutná změna, ale proč z úst lídra koalice SPOLU Petra Fialy slyšíme, že s tím nelze nic udělat? Nebo podobně demiurg koalice Pirátů a STAN Věslav Michalik tvrdí, že elektrobyznys je nezastavitelnou cestou pokroku. To je jen defétismus.
V případě koalice Spolu je nekonfliktnost a nevýraznost pochopitelná, protože to hlavní, co její tři strany spojuje, je odpor k vládě Andreje Babiše. V jiných otázkách to ale skřípe. Společná aliance vznikla jen pro záchranu hraničních procent personálně a ideově vyprázdněné TOP 09, které ODS obětovala ideovou razanci a rozlet. Vnitřní napětí ilustruje epizoda posledních dní. Předseda lidovců Marian Jurečka oznámil, že manželství je jen svazkem muže a ženy a do žádné vlády, která nezaručí zachování této normy, nepůjdou. Celkem pochopitelné a logické stanovisko předsedy křesťanské strany. Jenže hned se na něj vrhla nejprve smečka z aktivistické sociální sítě Twitter, pak to s ním „vydiskutovali“ kolegové z koalice a za pár desítek hodin už se Jurečka publiku na Twitteru omlouval a začal odvolávat. To ovšem nic nemění na tom, že většina jeho straníků si myslí to, co řekl předseda v pátek, a nikoli to, co v sobotu. Změna vyžaduje ještě na několik dní sebezapření, které ale k důvěryhodnosti moc nenahrává. Stejně to po volbách probublá.
Možná že strategie sebezapření Spolu ve volbách vyjde. Dosáhnou až na 25 %, protože jinou volbu lidé ze střední třídy moc nemají. Do volby pod hranicí 5 % pohybující se koalice Svobodných a Trikolóry se jim nebude chtít jít a dát hlas Okamurově SPD, která v posledních týdnech zmírňuje rétoriku, aby byla přijatelná pro širší spektrum voličů, jim nedovolí společenský status, pro který je strana s nálepkou extremistická nepřijatelná.
Všechny průzkumy, o jejichž validitě si můžeme myslet cokoli, ukazují Spolu lehce nad 20 % a podle nich se mírný růst generuje především z propadu koalice Piráti/STAN, která je na 18 %. Je to hra na riziko, na riziko nic neriskovat.