komentář daniela kaisera

Praha bude ANO ještě hodně chybět

komentář daniela kaisera
Praha bude ANO ještě hodně chybět

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Jelikož žijeme v době rozvinutého babišismu, hlavním kritériem pro hodnocení včerejších voleb byl úspěch nebo neúspěch ANO. V nejsledovanějších volbách na pražský magistrát ANO prohrálo, byť spíše opticky. Necelých 16 procent je oproti 22 procentům před čtyřmi lety pokles o čtvrtinu, což ovšem vzhledem k tristnímu výkonu za poslední čtyři roky na magistrátu vůbec není špatný výkon. Kdyby byla politika spravedlivá, mělo by ANO v Praze jednociferný výsledek. V noci ze soboty na neděli se zdá, že Babišovo hnutí o hlavní město přijde, což je pro mediální obraz neustále vítězícího hnutí jistě rána, ale nikoliv s bezprostředním účinkem. 

ANO totiž souběžně posílilo v krajských městech a předseda Babiš mohl upozornit, po devíti krajských městech před čtyřmi lety vyhráli jeho kandidáti letos v jedenácti. Nehledě na to, jak dopadnou povolební jednání o primátorech, Praha v kombinaci s krajskými městy napovídá, jaká by mohla být budoucnost hnutí. Pro ty, kdo jsme předpokládali, že toto oligarchické uskupení zmizí jednou podobně rychle, jako se objevilo, že to je špatný sen, ze kterého se Češi mohou kdykoliv probudit, jsou úspěchy ANO v krajských městech upozornění, že ANO naopak pevně zapouští kořeny v komunální politice napříč republikou.

Ta formace už vyvinula nějaký svůj vlastní pohyb, patrně by dnes nepřestala fungovat, ani kdyby pan majitel kvůli Čapímu hnízdu musel na deset let do vězení (deset let je horní sazba za dotační podvod se škodou velkého rozsahu). 

Stejně tak ale platí, že pokud ANO přijde o Prahu, bude to první velké vyklizení pozic, první porážka všem na očích. Dlouho vyhlížený zenit politika Babiše by mohl být tu. Ale zenit  neznamená návrat k nule.

Předseda ODS Petr FIala si vytyčil cíl, aby se v příštích sněmovních volbách (2021) hlavní střet vedl mezi ANO a jeho stranou. K tomuto cíli se ODS trochu, malátně blíží. Prvenství v  hlavním městě je pro ni symbolicky ohromně důležité, i kdyby se nepřetavilo do vlády. Místo v opozici proti Čižinskému, Pirátům a topce, Stanu atd. by bylo bolestivé pro pražskou ODS, která si upřímně myslí, že by uměla dostat hlavní město ze stagnace. Naopak pro Fialu by byla úleva v tom smyslu, že docent Svoboda v Praze nepovládne s Babišovým objevem Petrem Stuchlíkem, kteroužto variantu občanští demokraté soukromě nevylučovali.

Impozantně vypadá i postup dvanácti kandidátů ODS do druhého kola senátních voleb. Okrsků je 27, první kolo občanští demokraté vyhráli nad ANO o dva postupující. Doby, kdy se proti nim v druhém kole  téměř všichni spojovali, snad skončily společně s dobou, kdy ODS měla výrazné předsedy. Teď má negativně výrazného předsedu ANO, druhé kolo bude spíš ve stylu: Hrr na babišovce.

Jiná otázka je, co nahradí ANO, až začne vadnout. Praha sobě je definovaná Janem "Jendou" Čižinským, který byl schopen za jednu stranu sedět ve sněmovně a současně proti ní kandidovat na magistrát, který byl s lidovci součástí minulého magistrátu stagnace a teď se tváří jako spasitel. 

Od loňska byl teoreticky čas si na to zvyknout, přesto je šokující pomyšlení, že v Praze mohou o první místo s ODS a ANO soutěžit Piráti, tedy strana vzešlá ze subkultury, kterou Jaron Lanier lakonicky popsal jako zloděje, co se při krádežích na internetu cítí jako Mahátma Gándhí a Martin Luther King dohromady; strana, která nenabízí o moc víc než osobně věrohodnější hlasatele zvrhlého Babišova názoru, že všichni politici kradou a je třeba je pozavírat. Petr Fiala vyhlíží návrat k tradičním stranám před Babišem, ale dnes se před českou veřejností mihla i možnost, že ji jednou z babišismu ven povedou progresivní ajťáci v politice.

7. října 2018