Po prodělání covidu je člověk minimálně rok chráněn, míní brněnská vědkyně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Imunita po prodělání onemocnění covid-19 může vydržet minimálně rok, domnívá se brněnská vědkyně Irena Koutná. Její tým ukončil první fázi klinické studie, ve které testují paměťovou buněčnou imunitu lidí, kteří prodělali covid. Vědkyně z Centra buněčného a tkáňového inženýrství Fakultní nemocnice u sv. Anny a lékařské fakulty Masarykovy univerzity také míní, že tito lidé „aktuálně“ nepotřebují očkování proti této nemoci. Řekla to v rozhovoru pro deník Právo.
Podle Koutné zůstávají v těle člověka, který se nakazil koronavirem, paměťové buňky, které ovlivňují průběh nemoci v případě dalšího nakažení. Na základě výsledků studie T-lymfocytů, do které zahrnuli stovku účastníků, se domnívá, že paměťových buněk je v těle dostatek na to, aby se organismus při dalším kontaktu s virem ubránil minimálně rok, možná i déle.
Resort zdravotnictví dosud pracuje s tím, že imunita trvá minimálně 90 dní. Po tuto dobu od prodělání onemocnění se nemusejí nechávat testovat například profesionální sportovci nebo návštěvníci sociálních zařízení.
Irena Koutná však poukazuje na to, že po pozitivním testu může tělo viru SARS-CoV-2 odolávat i o poznání delší čas. „Zatím máme jenom dva body, takže z toho se obtížně dělá seriózní závěr – ovšem podle úhlu klesání si troufám říct, že poté, co nemoc proděláte a váš organismus si ustanoví nějakou populaci těchto paměťových buněk, tak jste minimálně rok a snad i rok a půl chráněni. A možná i déle. To sice nutně neznamená, že vůbec neonemocníte, ale váš organismus si s tím virem při dalším setkání rychle poradí,“ říká Irena Koutná, která se svým týmem začala T-lymfocyty sledovat již po první vlně epidemie v květnu.
Vědkyně zároveň poukazuje na to, že podle ní není nutné, aby byli aktuálně očkováni ti, kteří byli v minulosti pozitivně testovaní na koronavirus. „My jsme se tady o tom radili, přizvali jsme i našeho imunologa a jediné, co můžu říct je, že nevíme. V každém případě ti, kteří vědí, že nemoc prodělali, očkování aktuálně nepotřebují. Dokonce i ti, kteří ji prodělali mírně, nebo dokonce bezpříznakově. Ti, co tvrdí opak, by svoje tvrzení měli podložit nějakými fakty,“ říká Koutná v rozhovoru pro Právo.
Očkování na covid-19 bylo v tuzemsku spuštěno 27. prosince, jedná se ale zatím o symbolický počet občanů, kteří mohou vakcínu dostat. Stát totiž obdržel zatím jen nepatrný zlomek objednaného množství. V současnosti jsou očkováni pacienti nemocnic, zdravotníci, vakcinovat se v neděli nechali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).