KOMENTÁŘ LUKÁŠE NOVOSADA

Když Češi letí ke hvězdám a k Měsíci

KOMENTÁŘ LUKÁŠE NOVOSADA
Když Češi letí ke hvězdám a k Měsíci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V pátek obletěla tuzemská média zpráva, že hudebník, choreograf, moderátor atd. Yemi A. D. napřesrok spolu s dalšími sedmi umělci poletí k Měsíci, obletí jej a celkem stráví ve vesmíru šest dní čili skoro týden. Pokud se projekt japonského boháče, obchodníka s módou a vesmírného fandy a vizionáře Júsakua Meazawy opravdu uskuteční (a proč by se uskutečnit neměl, když sám jeho iniciátor už vloni v kosmu byl a strávil dvanáct dní na Mezinárodní vesmírné stanici), bude to první civilní lunární mise v historii lidstva. A bude u ní našinec.

Všechny články na toto téma jsou samozřejmě teprve začátek, Yemi jistě bude na rozhovory pozván do různých televizí a rozhlasů, první vlna nového zájmu o jeho osobu přijde teď po oznámení jeho mise (ve stylu: co na to říkáte a těšíte se?), druhá vypukne těsně před odletem (ta se ponese v duchu: ještě stále se těšíte a opravdu si to nerozmyslíte a poletíte?), na třetí přijde po návratu z vesmíru (a to přijdou otázky: tak jaké to bylo a stálo to vůbec za to?). To je standardní mediální koloběh, netřeba se mu vysmívat, pitomě a zároveň dychtivě se ptát někoho jiného na jeho zážitky a momentální rozpoložení duše přirozeně odpovídá lidské přirozenosti.

A přesto si nejsem jist, že nám všem význam tohoto skutku dotekl – mně určitě ne. Přeříkejte si to spolu se mnou: teprve druhý našinec poletí do vesmíru, zároveň to bude jeden z prvních, který stojí u počátků vesmírné turistiky. Navíc je to český černoch, což z věci dělá ještě výlučnější záležitost, protože představuje Česko jako zemi různorodou a otevřenou, kde se lze dopracovat svých velkých snů. Poslední, nikoli nepodstatný bod: Yemi letí k Měsíci, neboť je umělec – všichni členové oné mise #dearMOON jsou umělci. Což znamená, že je misí symbolicky oceňována lidská tvořivost.

Je to po všech stránkách povedené, Yemiho úspěch na chvíli natočí světové reflektory na tuto zemi a společnost, nabídne jí velkou příležitost se ukázat v dobrém světle. Je to reklama k nezaplacení. Mám vždycky velkou radost, když se ukáže a potvrdí, že my Češi nejsme tak malý, neužitečný, přehlédnutelný národ, za jaký se rádi považujeme, tváří v tvář národům velkým. Máme světu co nabídnout. Třebaže, pravda, je to mnohdy navzdory systému – což je vlastně i Yemiho příběh. Příběh libereckého kluka, který vyrůstal v nouzi, odstrkován, který zažil šikanu, ale který se vyškrábal svou pílí do výšin, o nichž se mnozí neodvažujeme ani snít.

Je to vlastně výtečný vtip naprosto v tuzemské švejkovské tradici: o tom, že smíme snít a usilovat o splnění svých snů, nás přesvědčuje někdo, kdo napohled vypadá jinak, ale kdo přitom má s námi společné mnohé – především jazyk a kulturu. A je to taky v souladu s jinou tuzemskou tradicí, která není mnoho vidět či nebývá mnoho připomínána: v podstatných reality show posledních desetiletí Češi většinou neváhali velkoryse zvolit ty, kdo se vymykali – počeštělé Slováky, homosexuály, lesby, Romy… a nikomu to nevadilo. Yemi do tohoto sledu patří a my mu jeho úspěch jistě přejeme. Protože, jak jsme již mnohokrát prokázali, jsme velkorysí a máme otevřené oči a duše. Nebojme si to sami sobě přiznat, nebojme se být lepší. Je advent, kdy jindy si přiznat velikost svých srdcí?

 

11. prosince 2022