Proč fakulta varovala studenty až po 15 minutách? Nechtěli jsme paniku, říká policie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policie měla podezření, že se k Právnické fakultě UK blíží ozbrojený muž. Fakultu ale ve čtvrtek před polednem vyzvala, aby se zasláním varovné SMS počkala. Místo krizového informačního systému se tak mnozí studenti o policejním zásahu dozvěděli dřív z médií. Děkan Radim Boháč zpoždění vysvětloval tím, že fakulta zprávu poslala až v okamžiku, kdy získala souhlas policie. „Účelem varovných SMS není šířit paniku. My naopak nejprve potřebujeme mít relevantní ověřené informace, než je pošleme dál,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Ze čtvrtečních policejních manévrů kolem právnické fakulty v Praze se nakonec vyklubal planý poplach. Manévry spustilo krátce před polednem oznámení na krizovou linku, že se po Čechově mostě pohybuje člověk s pistolí. Policie měla podezření, že by mohl mířit na nedalekou právnickou fakultu, kam byla vzápětí přivolána zásahová jednotka.
Sami studenti se přitom podivovali nad zpožděním, s jakým je fakulta o nebezpečí informovala přes univerzitní krizový informační systém. SMS zpráva o policejní akci, ve které fakulta vyzvala studenty, aby zachovali klid, dorazila až přibližně po čtvrt hodině. Děkan fakulty Radim Boháč to v emailu studentům, který má redakce k dispozici, vysvětloval tím, že policie nejprve vedení fakulty požádala, aby s informováním studentů vyčkala.
„Jak jste si všimli, o zahájení i ukončení opatření jsme vás informovali prostřednictvím Kissu (Krizový informační svolávací systém – pozn. red.), ale až s přibližně čtvrthodinovým zpožděním. Důvodem byl výslovný pokyn policie, která nás požádala, abychom s rozesláním oznámení počkali. Zprávu jsme proto poslali až v okamžiku, kdy jsme získali její souhlas,“ vysvětloval děkan.
Vzhledem k tomu, že se nejednalo o věrohodné oznámení, které jak se následně ukázalo, bylo vymyšlené, nebylo po domluvě s bezpečnostním pracovníkem univerzity podle mluvčího pražské policie Jana Daňka přistoupeno k rozeslání SMS okamžitě, ale až ve chvíli, kdy začali studenti vylézat z oken, aby byla situace uklidněna. „Účelem varovných SMS není šířit paniku. My naopak nejprve potřebujeme mít relevantní ověřené informace, než je pošleme dál,“ říká Daněk.
Patrně jste si všimli přítomnosti ozbrojených členů @PolicieCZ v našem kampusu. Jde o preventivní akci s ohledem na blížící se výročí tragických událostí na FF UK. Děkujeme za skvělou spolupráci Policie ČR. pic.twitter.com/P1QeoMRugN
— ČZU v Praze (@CZUvPraze) December 19, 2024
Podle zdroje deníku Echo24 přímo z PF UK byli policisté v civilu i na dalších fakultách celý týden, kdyby se náhodou něco podezřelého dělo. „Opatření budou trvat podle aktuální situace, konkrétní datum ukončení není stanoveno a na opatření se podílí i kriminalisté,“ potvrdil redakci v pátek ráno policejní mluvčí.
Pražská policie ve čtvrtek před polednem zasahovala v centru Prahy poté, co dostala hlášení o muži se zbraní mířícím směrem na Staré Město. Informaci poskytla mluvčí policie Kristýna Zelinková. Policisté mimo jiné vyslali zásahovou jednotku na nedalekou Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a další fakulty.
Asi po půl hodině, zhruba ve 12.30, pak policie doplnila, že se hrozba nepotvrdila a opatření na místě ukončuje. „Oznámení se nepotvrdilo a vypadá to, že si volající celou věc vymyslel. Nyní s ním pracující kriminalisté pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy,“ uvedla policie.