Lidovci se distancovali od výroků svého expředsedy Cyrila Svobody
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předsednictvo lidovců se v úterý distancovalo od výroků a postojů bývalého předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody. S návrhem na jeho vyloučení dnes plánoval nejužší vedení oslovit místopředseda lidovců a ministr životního prostředí Petr Hladík. Svoboda dopoledne řekl, že ho zatím nikdo ze spolustraníků nekontaktoval. Předseda strany Marian Jurečka oznámil, že se tématem ještě bude zabývat širší vedení strany.
Někdejšímu lídrovi křesťanských demokratů vyčítá Hladík politické názory z poslední doby včetně rozhovoru pro server Voice of Europe, který je od minulé středy na českém sankčním seznamu. Pravomoc hlasovat o vyloučení člena ze strany má celostátní výbor lidovců, který by se měl sejít na pravidelném zasedání ve čtvrtek 25. dubna.
Hladík v neděli řekl, že Svobodu dlouhodobě nepovažuje za lidovce. "Jeho dlouhodobé názory a směřování neodpovídá politice lidovců a očekával bych, že už dávno nebude členem strany," uvedl. Podle Svobody Hladíkovy výroky svědčí o úpadku KDU-ČSL a snaze vyvlékat se pseudokauzami z odpovědnosti za pokles preferencí. Podle volebního modelu agentury Median z března by lidovci získali tři, respektive 3,1 procenta hlasů. Pro vstup do Sněmovny je stanovena hranice pěti procent.
Svoboda byl předsedou lidovců v letech 2001 až 2003 a také 2009 až 2010. V minulosti zastával funkce ministrů vnitra a zahraničních věcí. Hladík mu vyčítá především názory, které považuje za proruské. Nelíbí se mu ani Svobodův rozhovor pro zpravodajský web Voice of Europe, který podle zjištění BIS provozovali proruští podnikatelé s cílem ovlivnit evropské volby. Podle Hladíka si měl Svoboda předem zjistit pozadí fungování webu.
čtk,