Policejní prezident nastoupí s Rakušanem před poslance: poprvé se vyjádří k závěrům GIBS
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vedení policie se poprvé od útoku na filozofické fakultě v Praze vyjádří k závěrům šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů, která několik měsíců analyzovala a prošetřovala veřejně propíraný policejní zásah proti aktivnímu střelci a vrahovi sedmnácti lidí, přičemž samotný případ vražd policisté uzavřeli, přesněji odložili, teprve minulý týden, tedy půl roku od střelby.
Po čtvrtečním jednání bezpečnostního výboru sněmovny za účasti policejního prezidenta Martina Vondráška a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se očekává také samostatná konference policejního prezidia, na níž by policisté měli poskytnout slibované odpovědi na otázky, například ohledně motivu vraha i zvoleného taktického a operativně pátracího postupu, jejichž objasnění veřejnosti stále dluží.
„Pořád nemáme odpovědi na otázky ohledně komunikace, operačního řízení, taktiky před zásahem samotným. Až teď se dozvídáme, že střelec byl na fakultě dlouho před útokem a policie ho nehledala dostatečně důsledně,“ řekla deníku Echo24 opoziční poslankyně (ANO) Jana Mračková Vildumetzová, která je zároveň členka výboru pro bezpečnost.
Spolu s ministrem vnitra Rakušanem mají poslancům bezpečnostního výboru ve čtvrtek přednést závěry dosud utajované zprávy Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) také policejní prezident Vondrášek, jeho náměstek pro kriminálku Tomáš Kubík a pražský policejní ředitel Petr Matějček.
Klíčové otázky
Hodnotící zpráva GIBS k propojenému případu vražd v Klánovickém lese, Hostouni a na Filozofické fakultě UK v Praze, kde nakonec došlo vloni 21. prosince ke střelbě, konstatuje, že žádný ze zasahujících policistů nespáchal trestný čin, což není velké překvapení. Tolik diskutované nejasnosti ale panují nad postupem policistů při pátrání po nebezpečném studentovi. Proč nechala policie vyklidit budovu fakulty v Celetné ulici a ne hlavní budovu na náměstí Jana Palacha, kde se student na čin zjevně už nějakou dobu připravoval? Jaký byl jeho motiv a co napsal ve svém posledním dopise, nebo dopisech? A proč hlídky ze školy odešly? Na stejné otázky se od počátku ptají pozůstalí i novináři.
„Těch otázek bez odpovědí je strašně moc. Ministr Rakušan a policie je dluží všem, včetně pozůstalých obětí. Jeho sebejisté řeči o tom, že se nestala žádná chyba a vše bylo v pořádku dostaly v posledních dnech zásadní trhliny a jestli se vše potvrdí, měl by za to ministr nést odpovědnost,“ dodává poslankyně Vildumetzová. Postup policie a ministerstva vnitra je podle ní „nestandardní, netransparentní a necitlivý vůči všem, kterých se tragická událost dotkla“.
Choulostivá část zprávy
Hodnotící zpráva GIBS k zásahu a předchozímu pátrání po střelci z fakulty obsahuje také metodická doporučení ohledně použitých policejních postupů: tedy kde byla slabá místa a co by měla policie příště udělat lépe, aby se podobné tragédii dalo zabránit. Tuto očividně choulostivou část zatím nechtěl veřejně komentovat ani šéf inspekce Vít Hendrych s tím, že hrozí její zneužití.
„Během šetření byly zjištěny oblasti, které je třeba s odstupem času a s aktuálně dostupnými informacemi přehodnotit a zaměřit se na ně. (...) Konkrétní informace a odpovědi na otázky týkající se zvolených postupů, vydaných pokynů a konkrétních informací, kterými disponovala policie v klíčových momentech, musí poskytnout sama policie. Nyní je to plně v její kompetenci a záleží na jejím uvážení, zda informace poskytne,“ uvedla za inspekci Ivana Nguyenová.
Zatím není jasné, zda plánují policisté či ministr vnitra Rakušan tento čtvrtek ve sněmovně, či později prozradit víc. „Na základě dosavadních zkušeností si myslím, že ne. Určitě už teď víme z médií podstatně více. Přesto zůstává spousta otázek nezodpovězených, zejména před střelbou. Jestli na ně zítra (ve čtvrtek) dostaneme odpovědi nevím,“ řekl v předvečer schůze Echu bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR a člen výboru (nestr. za ANO) Drahoslav Ryba.
Policie čekala na doručení usnesení
Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík začátkem června v odpovědi redakci sdělil, že jakmile se prezidium se závěry inspekce seznámí, podrobí je analýze a k metodickým návrhům se poté vyjádří. Policie nicméně logicky čekala, až bude věc uzavřena a usnesení o odložení věci bude nejprve doručeno všem poškozeným, což je důležité zdůraznit. Faktem ovšem je, že jeho části začaly v posledních dnech prosakovat i do médií, proto by dávalo smysl, aby se vedení policie k věci co nejdříve vyjádřilo i veřejně.