Elvis žije
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Možná si vzpomenete, jak se před minulými prezidentskými volbami šířily na sociálních sítích vtipy na způsob: Pokud chcete volit Miloše Zemana, tak k prvnímu kolu chodit nemusíte, stávající prezident podle ústavy postupuje do druhého kola automaticky. Snad každý chápal, že je to vtip, a ne vážně míněný pokus ovlivnit výsledek voleb. Na to by asi člověk šel jinak, než že by se snažil zmást své přátele, kteří beztak Zemana volit nebudou.
Ne tak v USA, kde FBI prosívala internet a podobné vtipy, často ze zcela bezvýznamných účtů, posílala Twitteru k řešení. Twitter je řešil tak, že je většinou mazal, tedy pokud nestranily Demokratické straně, a děkoval FBI za spolupráci (jeden z nejaktivnějších agentů měl pamětihodný podpis „zvláštní agent Elvis Chan, zájmena he/him/his“). Kulturu bezpečnosti, jež vystřídala počáteční kulturu svobody projevu, posilovalo i to, že do firmy poslední léta přišly pracovat asi dvě desítky lidí z FBI.
To byla jen jedna z řady zajímavých ukázek propojení státní moci s touto sociální sítí, které přinesla nedávná várka „Twitter Files“. Ale nedovědělo se o tom moc lidí. A to nejen z důvodu nezájmu médií, ale i proto, že ten, kdo o zveřejnění těchto informací rozhodl, tedy majitel Twitteru Elon Musk, je zcela zastínil svými vlastními akcemi při řízení platformy. Jeho autokratické projevy nabíraly v posledních dnech čím dál šílenější frekvenci. Vyvrcholila tím, že v době uzávěrky není jasné, kdo bude v době publikace šéfem firmy. Musk vyhlásil hlasování o tom, zda má odstoupit z vedení, přičemž zdůraznil, že se výsledkům podřídí, a nevyvíjelo se pro něj dobře. Hlasování uživatelů v posledních dnech Musk využíval pro zavádění nových pravidel, ovšem v jednom případě, kdy hlasování zjevně nedopadlo podle jeho představ, ho zrušil.
Předcházelo tomu mimo jiné zrušení účtu, který sledoval pohyby Muskova soukromého letadla. Případ je komplikovaný – mladík, který účet provozoval, si mimo jiné v minulosti řekl Muskovi o padesát tisíc dolarů za to, že účet zavře. Nicméně Musk způsobil chaos tím, že vyhlásil obecný zákaz takových účtů, a začal je rušit rychleji, než lidé měli možnost s pravidlem se seznámit. A začal trestat i účty lidí, kteří o tom psali, včetně několika novinářů. Pro lidi, kteří v minulosti volali po tom, aby Twitter zakazoval víc účtů, to byla nová zkušenost.
Musk pak vyhlásil několik nových problematických pravidel, zejména to, že uživatel nesmí uvádět žádné odkazy na některé jiné sociální sítě (v jejich výčtu nápadně chyběl čínský TikTok a ruský Telegram). To bylo i pro řadu Muskových příznivců příliš. Mezi nimi i pro Paula Grahama. Váhu tohoto zakladatele legendárního startupového inkubátoru Y Combinator v Silicon Valley je těžké docenit. Oznámil, že mu s Twitterem došla trpělivost, a připojil svůj link na síti Mastodont. Vzápětí byl jeho účet zakázán. Po pár desítkách minut byl ale opět povolen, Musk pravidla smazal a oznámil nová.
Krátce nato vyhlásil král Musk ono hlasování, zda má abdikovat. To vše prováděl z lóže stadionu v Kataru při sledování finálového utkání mistrovství světa ve fotbale.
Zdá se, že řízení „globálního náměstí“ je pro lidské bytosti s jejich slabostmi příliš. Možná je to ideální práce pro umělou inteligenci. Minulý týden byl zpřístupněn její nejnovější výdobytek, ChatGPT. Můžete si s ním povídat, zadávat mu otázky a úkoly. Lidé jsou nadšeni a vyhlašují, že éra psaní školních esejů skončila.
Britský výzkumník David Rozado zkusil dát ChatGPT několik testů politické orientace a zjistil, že program se ve všech spolehlivě situuje antiautoritářsky a levicově. Je pro stejnopohlavní manželství, za omezení výdajů na zbrojení, za vyplácení podpory lidem, kteří nechtějí pracovat, a za vyšší daně. Náboženství je podle něj bezvýznamné a běloši těží z privilegií.
To nepřekvapí vzhledem k tomu, že program se „učí“ čtením textů a není těžké si představit, jakých. A vlastně ani nepřekvapí, že když se ho zeptáte, jaká je jeho politická orientace, program protestuje, že žádnou nemá, že jen poskytuje politicky neutrální, nestranné, faktické odpovědi.