Masakr na FF UK: Matějček lže, Rakušan zamlžuje, odpovědnost mají oba
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po půlročním vyšetřování zveřejnila policie a státní zástupci výtah ze spisu, který měl objasnit okolnosti prosincového masakru na filosofické fakultě. Následné projednávání na bezpečnostním výboru sněmovny a výroky tam pronesené naznačují, že existují vážné pochybnosti o práci šéfa pražské policie Petra Matějčka, ale i úloze ministra vnitra Víta Rakušana.
Krátce po celé tragické události požádala policie, veřejnost a média, aby sami aktivně nic nezveřejňovali, že je s výsledky pátrání seznámí. Tohle doporučení akceptovala i drtivá většina novinářské obce, takže celý případ byl zapouzdřen a pasivně se čekalo, s čím přijdou policejní složky a jejich dohledové orgány.
Zopakujme si podstatu příběhu: 21. prosince ve 12.2O zavolala na tísňovou linku přítelkyně studenta pražské FF UK Davida Kozáka, že jí měl napsat „děsivé zprávy“. Policie dorazila do jeho bydliště v Hostouni, pár kilometrů od Prahy. Na místě objevila Kozákova zastřeleného otce s hlavou na špalku a následně odpalovací systém.
Od 13.15 tedy policie pátrala po pachateli, který možná vyhrožuje sebevraždou, ale o němž se již rovněž ví, že může být nebezpečný a mít spojitost s vraždou otce.
Kolem 13.20 rovněž policie zjistila, jak poznamenává Petr Matějček na čtvrtečním čtvrteční jednání sněmovního bezpečnostního výboru, že „osoba má na sebe legálně držené zbraně, a to ve velkém počtu, jedna zbraň, která mezi tím byla, byla typově stejná, jako zbraň použitá v Klánovickém lese“. K tomu Matějček dodává: „Neměl jsem to prokázáno, ale jsem policista a cvakne mi, že to může souviset s Klánovickým lesem. Bylo to tam a byla to další indicie. Dále jsme tedy hlásili, že je nebezpečný, vysoce nebezpečný.“ Od matky se současně policie dozvěděla, že míří do Prahy na filosofickou fakultu. Ve 13.20 vysílají policisté dvě trojčlenné hlídky na hlavní budovu filosofické fakulty.
Před půl druhou odpoledne pozdější vrah Kozák skutečně dorazil do hlavní budovy FF UK na Palachově náměstí. Minutu po něm i dva policisté, kteří vydávali zmatené zprávy vedení fakulty. Za hodinu a půl začal Kozák ve čtvrtém patře střílet na studenty a vyučující, výsledkem bylo čtrnáct mrtvých, pětadvacet zraněných, z nichž deset těžce. Policie píše ve spisu o zvláště trýznivém zabíjení. Následně se na ochozu budovy sám Kozák zastřelil, když viděl, že po něm jde speciální policejní jednotka.
Experti celých šest měsíců soudili, že slabým místem v celém případu mohou být středočeští policisté, kteří nedali do pražské centrály dostatečné informace. Usnesení o vyšetřování, které bylo ve čtvrtek zveřejněno na bezpečnostním výboru, naznačuje jinou verzi. Naopak středočeská kriminálka byla po oznámení Kozákovy kamarádky na místě mimořádně rychle, nebála se proniknout do uzavřeného domu, rychle detekovala, co se stalo a seznámila s podstatou příběhu Prahu. Tedy, že do hlavního města míří s největší pravděpodobností ozbrojený otcovrah, který byl v podezření, že stojí i za brutálními vraždami v Klánovickém lese.
Šéf pražské policie Petr Matějček však ještě na tiskovce z 9. ledna 2024 šířil teorii, že Kozák jel do Prahy spáchat sebevraždu. „My jsme opravdu pracovali s tím, že je to človíček, kterej jede do Prahy spáchat sebevraždu.“ Dále začátkem roku policisté tvrdili, že si člověka s klánovickým lesem spojili až po útoku. Ze spisu je však patrné, že už tehdy věděli, že jde s velkou pravděpodobností o vraha, který má typově stejnou zbraň.
Proč šéf pražských policistů Matějček tak dlouho šířil nepravdivou informaci, že hledali sebevraha?
Jak mi řekl jeden špičkový policista: když hledáte sebevraha, máte jinou motivaci ho najít, než když víte, že hledáte ozbrojeného vraha, který chce něco provést. Matějček tím chtěl evidentně zakrýt obrovské pochybení policie, které nastalo ještě před zásahem speciální jednotky, které - na rozdíl od jejich kolegů - bylo naprosto profesionální.
Tvrzení, že do Prahy míří sebevrah, které Matějček nepravdivě celé měsíce šířil, mělo ve skutečnosti vyvinit policejní pátrání, které se omezilo na to, že dvojice policistů přišla na FF UK, zeptala se vrátného, jestli tam nepřišel David Kozák (ve skutečnosti tam přišel ozbrojený minutu před nimi). A když jim vrátný řekl, že ne, šli na děkanát, kde oznámili, že sem může přijít někdo nebezpečný a ozbrojený. Nevyzvali ovšem k vyklizení budovy, kde byli odhadem stovky lidí a spokojili se s konstatováním, že Kozák má být na semináři ve vedlejší budově v Celetné ulici. Tam se oba vypravili a nechali prostory vyklidit. Podle našich svědectví se však několik studentů z Celetné přesunulo do hlavní budovy na Palachově náměstí, kde se zatím ve čtvrtém patře na záchodě David Kozák připravoval na svůj čin. Před budovou v tu dobu už nikdo z policie nehlídkoval. Zbytek už známe z médií.
Kdyby policie na čtvrtečním zasedání sněmovního bezpečnostního výboru připustila určitá pochybení a vyjádřila lítost, bylo by to větší částí veřejnosti akceptovatelné. Jednak bylo krátce před Štědrým dnem, takže ostražitost není tak velká jako obvykle. Současně Česko není na akce tohoto typu spíš mentálně než organizačně připraveno. Problémem je, že jsme koncem týdne ze strany šéfa pražské policie byli svědky záměrných lží a ze strany ministra vnitra zavádějících informací. Jestliže do této chvíle šlo leccos prominout, od čtvrtka musíme nahlas nazývat věci pravými jmény. Kde jsou dvě skutečně slabá místa celé kauzy? Zopakujme si je.
Je nepravdivé tvrzení, že se policie domnívala, že z Hostouně do Prahy mířil zmatený sebevrah. Pražská policie dobře věděla, že tam jede ozbrojený člověk, s velkou pravděpodobností minimálně vrah svého otce, což představuje vyšší míru nebezpečnosti než zmatený student, který chce spáchat sebevraždu. Jejich tehdejší tvrzení odporuje také dnes zveřejněným policejním protokolům. Matějček i Rakušan se v určité míře původní verze dodnes drží, tím se zbavují odpovědnosti a veřejnost tím uvádí v omyl.
Mimo jiné to dokládají úřední záznamy z Hostouně, bydlišti vraha Kozáka, kam 21. 12 přijela středočeská kriminálka. Stojí v nich: „…bylo zjištěno, že ve věci nejde o avizované úmrtí, nýbrž o vraždu osoby pošk. Stanislav Kozák.“ To bylo známo nejpozději ve 13.15 hodin.
Ministr vnitra jak ve čtvrtečních Událostech a komentářích, tak na TV Nova však tvrdil, že to policisté zjistili až v 16 hodin po střelbě na FF UK. V tom případě lže nebo si odmítá prověřit informace, aby nemusel připustit odpovědnost vedení pražské policie.
Druhé slabé místo je, když šéf pražských policie Matějček tvrdil, že si dva policisté, co přišli do budovy, nemohli projít kamerový záznam, aby zjistili, jestli tam už David Kozák už dávno nepřišel. Důvodem údajně mělo být, že jde o starý a nevhodný kamerový systém. Ve skutečnosti šlo o relativně moderní zařízení, což potvrdila jak děkanka, tak krizový bezpečnostní manager Univerzity Karlovy Zdeněk Kalvach. Tuhle neudržitelnou verzi Matějčka ještě ve čtvrtek obhajuje sám ministr vnitra Rakušan.
Kdyby oba pánové řekli, že policie se chovala nad rámec možností, jen v určité fázi celou věc nedocenila, znělo by to věrohodněji, než záměrné mlžení. Týdeník Echo má navíc svědectví senátorky Hany Marvanové, která jako advokátka současně zastupuje rodinu jedné z obětí a mohla nahlédnout přímo do vyšetřovacího spisu.
Na základě toho Marvanová už ve středu, den před zasedáním bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, informovala ministra Rakušana o těchto a dalších nesrovnalostech. Ministr vnitra si proto mohl a měl znovu udělat analýzu celé věci. Pak by s velkou mírou pravděpodobnosti dospěl k závěru, jestli ho vedení pražské policie vodí za nos. Těžko říct, jestli to neudělal z pohodlnosti, nebo záměrně odvádí pozornost. Právě proto by si měl odpustit svoje květnaté pietní řeči k pozůstalým, a spíš z celé věci vyvodit politickou odpovědnost. Ne snad proto, že v prosinci 2023 nezabránil střelbě, ale že dnes mate veřejnost.