Chtěli mě ukřižovat. Orbánovi vadí ostrá kritika v europarlamentu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarský premiér Viktor Orbán se domnívá, že kritika na jeho adresu ze strany předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je ukázkou otevřené snahy svrhnout maďarskou vládu. Von der Leyenová v europarlamentu kritizovala Orbána za jeho příklon k Rusku a mluvila o tom, jak zklamal maďarský lid. Podle Orbána šlo o pokus o jeho ukřižování.
Orbán, který vystoupil ve středu na plénu Evropského parlamentu k maďarskému předsednictví, označil následnou debatu za „pokus o ukřižování“ ze strany Evropské unie. „Ti, kteří tam přišli debatovat, chtěli naši krev a vůbec nechtěli smysluplnou debatu, ale představovali si politickou mlátičku a útočili na nás,“ řekl maďarský premiér v pátek v rozhovoru pro maďarskou rozhlasovou stanici Kossuth. "Když po vás jde deset lidí, to je rokenrol," ohodnotil Orbán ostré výtky svých oponentů.
Předsedkyně Komise Orbána kritizovala ve svém vlastním projevu v parlamentu, který následoval bezprostředně po vystoupení maďarského lídra, za to, že se „přituluje k Vladimiru Putinovi, umožňuje zahraniční vměšování Ruska a Číny a zklamává maďarský lid“.va reagoval velmi ostře. „Von der Leyenová a předseda Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber oznámili svůj záměr svrhnout maďarskou vládu,“ tvrdí Orbán. „Otevřeně nám to vmetají do tváře. Místo řešení evropských záležitostí se snaží svrhnout vládu členského státu a nahradit ji jinou, ta otevřenost a nestydatost je neobvyklá,“ dodal Orbán s tím, že dvě hlavní politické rodiny v EU již určily, kým ho chtějí nahradit.
„Evropští socialisté chtějí delegovat europoslankyni Kláru Dobrevovou (manželku někdejšího maďarského premiéra Ference Gyurcsánye) a EPP chce stranu Tisza s europoslancem Péterem Magyarem. To je ta koalice, jejíž sňatek se odehrál před našima očima a který slavila von der Leyenová jako matrikářka a Manfred Weber jako svědek,“ řekl Orbán.
Magyar, bývalý člen Fideszu, který je nyní Orbánovým hlavním domácím oponentem, reagoval negativně krátce po rozhovoru. „Detektor lži blikal na každém místě Orbánovy rozhlasové seance,“ napsal Magyar v příspěvku na Facebooku. „Strana Tisza vždy jasně říkala, že odmítá jakýkoli vnější vliv. Společně s miliony Maďarů vyměníme Orbánovu vládu doma,“ dodal Magyar.
V projevu mluvil o migraci, o Ukrajině skoro vůbec
Orbán ve středu mluvil mimo jiné o tom, že evropský azylový systém nefunguje, nelegální migrace je na vzestupu a vede k antisemitismu, k násilí na ženách a k nárůstu homofobie. Maďarsko podle Orbána chce, aby se pravidelně konal takzvaný schengenský summit, kde budou premiéři a prezidenti diskutovat o současných bezpečnostních výzvách v schengenském prostoru.
Pouze jednou Orbán během projevu zmínil válku na Ukrajině, když vyjmenovával výzvy, kterým EU v současné době čelí. Jinak se tomuto tématu vůbec nevěnoval, řešil zejména posilování konkurenceschopnosti EU a několikrát zmínil důležitost zprávy italského expremiéra a bývalého šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, která hovoří o nutnosti posílení evropského hospodářství. „Podle Draghiho čelí Evropa pomalé agonii. Nejdůležitější věcí je, že naše unie se musí změnit a maďarské předsednictví chce být katalyzátorem této změny,“ řekl Orbán.
Jeho projev kritizovali i někteří čeští europoslanci. „Neochota pomáhat Ukrajině Evropě nepomůže, paktování s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem Evropě nepomůže, pouštět přes Maďarsko ruské agenty Evropě nepomůže. Projev Orbána ale ukázal, že naše slabina je naprosto viditelná – posilující vliv extremistů, kteří pro peníze a vlastní zisk neváhají škodit,“ komentoval Orbánovo vystoupení například Ondřej Kolář (TOP09). Dodal, že Orbán „svojí politikou ničí Maďarsko, maďarskou společnost a škodí Evropě.“
Naopak maďarského premiéra se zastal poslanec Filip Turek, který je členem frakce Patriotů pro Evropu, stejně jako strana Fidesz. „Samozřejmě bych nalezl drobnosti, na které mohu mít jiný názor. Diskuze stojí ovšem tak, zda sdílím kritický postoj Viktora Orbána vůči šílenému chování komise a europarlamentu a tam se absolutně shodujeme,“ řekl pro Echo24 Turek. „Viktor Orbán je zásadním protipólem zhoubných federalistických snah. Protipólem deindustrializace EU, protipólem snah o otevřenou Evropu bez hranic. Navíc je silnou oporou pro naší frakci,“ dodal Turek.