Cesta do vesmíru za miliardu a půl: Investice se určitě vrátí, věřím, že se do kosmu podívám, říká pilot Svoboda
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Záměr nazvaný Česká cesta do vesmíru představili minulý týden vládní lídři spolu s akademiky a zástupci průmyslu. Vyslání astronauta v horizontu pěti let by na sebe mělo navázat další aktivity soukromých firem i vědeckých institucí. Česká vláda chce poslat astronauta Aleše Svobodu, který byl i hostem podcastu Pavla Štrunce!
Zpřístupnění vesmíru soukromníkům je přirozený vývoj, ale pro Muska bych pracovat nechtěl, říká budoucí český kosmonaut a tvrdí, že jeho mise smysl mít bude. Letěli Švédi, poletí Poláci, teď se čeká, že je řada na nás. Investice se bez debat vrátí, jinak by to ostatní země nedělaly. Musíme se na to dívat v horizontu desetiletí, kde chceme být a jaké dveře nám to otevře, dodává Svoboda.
A proč právě on by se měl jako druhý Čech do vesmíru podívat? Svoboda si myslí, že kombinace jeho zkušeností vojenského pilota, jazykových dovedností a vzdělání, včetně titulu PhD z letecké a raketové techniky, byla klíčová pro jeho úspěch ve výběrovém řízení.
Svoboda zmínil, že jeho výcvik začne v druhé polovině tohoto roku a bude trvat několik let. Přípravy zahrnují fyzické testy a hodnocení zdravotních rizik, aby se zajistilo, že je schopen zvládnout pobyt v beztížném stavu.
Mediální hodnota a zviditelnění českých subjektů zapojených do mise jsou podle něj zásadní. Mise má prý dlouhodobý přínos pro český průmysl a školství, a to nejen z hlediska technologických inovací, ale také inspirace a motivace pro budoucí generace.
Aleš Svoboda je bojovým pilotem Armády ČR. Slouží na 21. základně taktického letectva v Čáslavi, od roku 2016 létá na strojích JAS-39 Gripen. Na nich a na starších L-159 má nalétáno přes patnáct set hodin. Na konci roku 2022 se stal členem záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury, do prvního kola se přihlásilo 22 000 lidí. První kolo zahrnovalo screening životopisů a motivačních dopisů, což vedlo ke snížení počtu kandidátů na 1 400.