Vedení UK opouští vlivný Fontana. Nejlépe placený prorektor bral skoro stejně jako premiér
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na Univerzitě Karlově (UK) končí jeden z nejvlivnějších členů vedení. Podle informací deníku Echo24 končí prorektor pro strategii a rozvoj Josef Fontana, který patřil mezi nejbližší spolupracovníky rektorky Mileny Králíčkové. „S panem Fontanou jsme se domluvili na ukončení spolupráce v mém kolegiu na pozici prorektora pro strategii a rozvoj ke konci května,“ uvedla Králíčková v dopise vedení univerzity.
Fontana, jehož průměrný měsíční příjem dosahoval 268 tisíc korun, tedy téměř stejně jako plat premiéra, vedl klíčové projekty v hodnotě miliard korun. Přesto rektorka popírá, že by za jeho odchodem stálo pochybení či nespokojenost s jeho prací. Odůvodňuje ho snahou "nalézt nový impulz" v souvislosti s širší situací na univerzitě, píše zpravodajský server iDNES.
Univerzita se přitom nedávno potýkala s vážnou chybou při žádosti o evropskou dotaci na projekt Mephared 2 v Hradci Králové. Kvůli administrativnímu opomenutí, kdy k žádosti nebyl přiložen soubor s výpisem přístrojů a vybavení, přišla škola o téměř 150 milionů korun. Projekt, v jehož rámci mělo vzniknout nové výukové a výzkumné centrum pro Farmaceutickou fakultu, spadal přímo pod gesci odcházejícího prorektora Josefa Fontany. Otázky se také vznášejí nad stavbou Kampusu Albertov v Praze, kde dochází ke zpoždění a hrozí i krácení dotací.
Turbulence ve vedení Univerzity Karlovy ale nejsou ojedinělou záležitostí. Loni musel kvůli střetu zájmů odejít další člen kolegia a Fontanův blízký spolupracovník Otomar Sláma. Ten měl na starosti bezpečnost univerzity a zároveň jeho firma zajišťovala ostrahu Filozofické fakulty po tragické střelbě v prosinci 2023.
Na jaře letošního roku rezignoval také prorektor pro vnější vztahy Martin Vlach. Ve svém dopise otevřeně kritizoval vedení školy za údajně nepřiměřené zásahy do personálních otázek a s nimi spojené rozhodovací procesy. „Dlouhodobý nesoulad s postupy rektorky a některých členů vedení, zejména v oblasti neustálých nepřiměřených zásahů v personálních otázkách včetně svěřeného odboru, dosáhl hranice, kdy se nadále nemohu s čistým svědomím podílet na rozhodovacích procesech, s nimiž nesouhlasím,“ uvedl Vlach.
Jeho agendu vnějších vztahů by podle zdroje redakce Echo24 měla od 1. května převzít bývalá eurokomisařka Věra Jourová.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.