JOUROVÁ O HAŠKOVI

Dominik Hašek by mohl být dobrým eurokomisařem, míní Jourová

JOUROVÁ O HAŠKOVI
Dominik Hašek by mohl být dobrým eurokomisařem, míní Jourová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová promluvila o svém budoucím možném nástupci a uvedla, že bývalý hokejista Dominik Hašek by nemusel být špatnou volbou. „Mě se zdá, že je homo politicus a byl by skvělým eurokomisařem. Musel by si to vybudovat. Berte to s rezervou, ale není to fór,“ řekla Jourová v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál s tím, že o tom bude rozhodovat „vysoká politika.“

Jourová podpořila hokejovou legendu z Nagana a nejspíše začínajícího politika Dominika Haška přesto, že v rozhovoru řekla, že by nově nastupující člen do Evropského parlamentu měl mít politické zkušenosti. „Když přijde do komise nový člen, který má za sebou kariéru premiéra, ministra nebo vlivného europoslance, tak si tam sebou už v tom kufru nese velký kus autority, bere se to jako těžká váha,“ řekla Jourová.

Eurokomisařka také uvedla, že musí mít přirozenou autoritu. „Jak se ten člověk chová, jak prosazuje svoje portfolio, jak dokáže ovlivňovat portfolia dalších komisařů,“ přibližuje Jourová s tím, že lidé bez podobné kariérní zkušenosti to mají těžší. „Je dobré, aby znal instituce a procedury. To jsou všechno potřebné věci do výbavy komisaře.“

Jourová také varovala předtím, že nastupující eurokomisař by neměl mít žádného „kostlivce ve skříni“ a dodala: „Grilování v Evropském parlamentu, to je tedy lahůdka, kdy se vám opravdu dívají do míst, o kterých ani netušíte, že je máte.“ Jourová kromě Haška zmínila, že v Bruselu je také několik „velice významných“ českých europoslanců. O tom ale má rozhodovat vládní koalice, doplnila.

Podle Jourové by novým českým eurokomisařem mohl být Dominik Hašek, který se nejspíš pouští do politické kariéry. „Tak já vám tedy řeknu můj tip. Ale berte to trochu s rezervou, on se snad nebude zlobit. Já jsem se potkala s Dominikem Haškem ve Štrasburku a mně se zdá, že to je homo politicus,“ řekla v rozhovoru s Českým rozhlasem. „Musel by si to vybudovat. Ale já jsem nad tím přemýšlela, že kdyby takový člověk dostal do ruky mládež a sport, co by z toho dokázal udělat. Jak moc se potom volá, aby EU dělala víc pro mladé a pro sport,“ prohlásila s tím, že tam stejně bude rozhodovat „vysoká politika.“

„Ale možná, že je to spíš takový vzkaz, aby ti, kteří o tom budou rozhodovat, měli trošku rozšířené hledí. Aby se rozhlíželi šířeji, než jen v těch politických vodách. Což je v rozporu s tím, co jsem řekla, že je dobré, když ten člověk má tu politickou kariéru,“ uzavírá Jourová.

Dominik Hašek v politice?

O směřování Dominika Haška do politiky se v kuloárech spekuluje už dlouhou dobu. Před pár dny bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek zveřejnil fotografii s hokejistou s tím, že mu bude radit „co a jak v politice, aby to nešlo mezi betony‘.“ Dominik Hašek na to určitě má, protože má srdce a „to je dneska v politice celkem nedostatkové zboží,“ napsal Kalousek na sociální síti X (dříve Twitter).

Sám sportovec už na jaře prohlásil, že by chtěl do politiky nastoupit do dvou let a na začátku letošního srpna jednal s TOP 09. Více jsme o Haškově politickém směřování v deníku Echo24 psali zde.

vhk

30. srpna 2023