Nejneviditelnější kampaň ve slovenské historii. Pellegriniho sexualitu řeší jen Danko
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý premiér Peter Pellegrini a exministr zahraničí Ivan Korčok. To jsou dva favoriti prezidentských voleb na Slovensku, kteří zřejmě už mezi ostatními kandidáty nemají pro první kolo konkurenci. Dosud se utkali pouze v jedné debatě, která žádné rozuzlení nepřinesla, celkově se podle slovenských expertů jedná o nejméně viditelnou kampaň od zavedení přímé volby hlavy státu. Přehlušuje ji spíše ostré vystupování vlády premiéra Roberta Fica.
Právě současný šéf parlamentu Pellegrini a diplomat Korčok by podle průzkumů měli postoupit do očekávaného rozhodujícího druhého kola. Podle nejrůznějších průzkumů je nemá nikdo šanci dohnat, rozdíl mezi oběma favority je navíc velmi mírný, pohybuje se v jednotkách procentních bodů. Například podle průzkumu agentury Focus, který byl zveřejněn 14. března, by Pellegrini získal v prvním kole 34,4 procenta hlasů, zatímco Korčok by obdržel 33,1 procent hlasovacích lístků. Podle agentury Median SK by naopak první kolo vyhrál Korčok se ziskem 36 procent hlasů, Pellegriniho by v prvním kole volilo 32,7 procenta.
V posledních týdnech Slovenskem mnohem více hýbe činnost vlády Roberta Fica, ať už ve vztahu k podpoře Ukrajiny nebo třeba k veřejnoprávním médiím. Vliv na prezidentskou kampaň koaličního partnera Pellegriniho mají však podle slovenského politologa Michala Cirnera z Prešovské univerzity Ficovy kroky jen velmi malý.
„Podle průzkumů veřejného mínění má Pellegrini do druhého kola voleb o mnoho lepší pozici než Korčok. Je to i proto, že v kampani pan Pellegrini zvolil nekonfrontační styl, nechodil s výjimkou posledního týdne do předvolebních diskusí, zkrátka se stal bezobsažným a dokonce se tváří, že nemá nic nebo jen málo společného s konáním vládní koalice, kde je jedním z lídrů koaličních stran,“ uvedl pro Echo24 Cirner.
Pellegrini podle něj chodí jen na akce, které mají voličovi odevzdat nějaké pozitivní poselství o Pellegriniho prezidentském formátu. „Jedná se o množství zahraničních cest, stříhání pásek, otevírání konferencí, Mezinárodní den žen… Bezobsažné jsou i jeho sociální sítě, na nichž neprezentuje zásadní stanoviska a poselství, jen vykreslují kandidáta jako milovníka krojů, že má svého psa a tak dále,“ dodal Cirner.
Podle slovenského politologa Radoslava Štefančíka z Ekonomické univerzity v Bratislavě se jedná o nejméně viditelnou kampaň v historii přímé volby slovenské hlavy státu. „Kdybych nebyl politolog, možná bych ani nezaznamenal, že tu za pár dní máme volbu kandidáta do nejvyšší ústavní funkce. Peter Pellegrini využívá svou funkci předsedy parlamentu na vystupování v médiích, ale přímé konfrontaci se až do poslední chvíle vyhýbal,“ uvedl Štefančík.
Prezidentské volby jako ticho před bouří
Slovensko je podle něj obvykle oblepené volebními plakáty, letos jich však je podle něj výrazně méně. Pellegrinimu jako umírněnému bývalému členovi Směru navíc podle Štefančíka nehraje do karet Ficova radikální politika. „Ale žádná reálná kampaň neprobíhá. Máme tady takové zlověstné ticho před bouří. A ta bouře přijde po prezidentských volbách. Andrej Danko (šéf další koaliční strany SNS) už otevřeně hovoří o zrušení konceptu veřejnoprávnosti RTVS, o záměru vytvořit státní televizi, otevřeně se diskutuje o změnách zpravodajského formátu nejvlivnější soukromé televize, která bývá tradičně k politikům mimořádně kritická,“ poukázal Štefančík
„Danko obdivuje Orbána, se kterým má dobré vztahy i Fico. Takže si umím představit, že to nebude jen zájem zbavit kolegy ze Směru obvinění ze strany médií, ale rovnou zlomit vaz principům liberální demokracie,“ míní analytik.
Danko tento týden sám odstoupil z prezidentských voleb, podpořil třetího nejpopulárnějšího prezidentského kandidáta Štefana Harabina, se kterým ho spojují proruské názory. Danko má podle slovenských médií s Pellegrinim dlouhodobě napjaté vztahy a byl to právě Danko, který během kampaně poukazoval na Pellegriniho údajnou homosexualitu s tím, že by měl kandidát na prezidenta transparentně říct, jaké pohlaví preferuje.
Podle Michala Cirnera jsou osobní útoky ve slovenské politice velmi běžné, ale ani zdaleka není údajná Pellegriniho homosexualita hlavním tématem. „Toto téma do kampaně vnášel jen Andrej Danko, který měl velmi nízké preference a jeho řeči voliče jistě nijak zásadně neovlivnili. O Pellegriniho sexuální orientaci si Slovensko dlouho šušká, ale nikdy to nebylo kruciální politické téma, které by mu nějak škodilo,“ řekl Cirner a připomněl, že Pellegrini se stal premiérem a později založil nový politický subjekt (Hlas-SD), který skončil ve volbách na třetím místě,
„Jiné by to bylo, kdyby například veřejně prezentoval svou jinou než majoritní sexuální orientaci, případně by na veřejnosti vystupoval s nějakým partnerem, to by už vyvolalo u části voličů podle mě pro Pellegriniho společensko-politické konsekvence,“ dodal Cirner.
První kolo v pořadí šesté přímé prezidentské volby na Slovensku bude v sobotu. Před pěti lety první kolo vyhrála Zuzana Čaputová se ziskem 40,57 procenta a ve druhém kole porazila Maroše Šefčoviče s náskokem víc než tří set tisíc hlasů a byla zvolena pátou hlavou Slovenské republiky.