Koalice nabízí Bartošovi pomoc se stavebním řízením, k ruce mu budou tři ministři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Koaliční partneři nabídli vicepremiérovi a ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi (Piráti) spolupráci v digitalizaci stavebního řízení, zejména v oblastech, jež se týkají jejich resortů. Pomoci by mu měli ministr dopravy Martin Kupka (ODS), průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) a financí Zbyněk Stanjura (ODS). Bartoše se zastal prezident Petr Pavel, podle něhož by ministrova rezignace nic nevyřešila.
„Nepopírám, že se rozběh systému nedaří, jak jsme si představovali, postupně ale dochází ke zlepšování. To je pozitivní, pořád to ale není takové, abychom byli spokojeni,“ uvedl premiér. Záležitost se podle něj týká i velkých infrastruktur. Aby systém fungoval, vyjmenovaní tři ministři se podílejí na řešení situace,“ odpoledne premiér Petr Fiala (ODS). Vpodvečer proběhlo jednání koaliční K15, které vyvolala TOP 09 na základě nespokojenosti s vývojem okolo digitalizace systému stavebního řízení.
Bartoš po jednání řekl, že všichni vnímají důležitost zapojení klíčových partnerů pro další rozvoj a funkcionality. „Koaliční partneři nabídli spolupráci, zejména v oblastech, které se dotýkají i jejich resortů,“ uvedl Bartoš. Dodal, že navrhl několik klíčových opatření. Sám požádá sněmovní organizační výbor o zařazení bodu týkajícího se uskutečněných kroků, plánu dalších školení i budoucího rozvoje systému na jednání dolní parlamentní komory.
„Dohodli jsme se i na klíčových prioritách dalšího rozvoje, kdy jsem představil celý harmonogram,“ sdělil Bartoš. Právě harmonogram a návrh řešení komplikací spojených se zaváděním novinky od ministra chtěla právě zmíněná TOP 09.
Podle prezidenta Petra Pavla by Bartošova rezignace kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení nic nevyřešila. Příchod nového člověka do čela ministerstva by celý proces jen zkomplikoval a řešení oddálil, řekl v úterý Pavel v on-line rozhovoru serveru Deník.cz. Pokud státní instituce nebudou při zavádění nových IT systémů postupovat komplexně, systematicky a s využitím pilotního provozu, budou se podobné problémy opakovat i v budoucnu, dodal.
„Upřímně řečeno, v tuto dobu by rezignace nic nevyřešila,“ uvedl prezident. I když by podle něj Bartošův odchod z vlády možná někoho „morálně uspokojil“, výměna ministra by fungování nového zákona ještě víc zkomplikovala. Pavel zdůraznil, že nyní je třeba věnovat veškeré úsilí, aby nový systém mohl začít plně fungovat a nezdržovaly se tisíce staveb včetně těch strategických.
Za současný stav digitalizace ministra kritizují koaliční i opoziční politici. Někteří jej vyzývají k rezignaci. Bartoš už dříve uvedl, že z postu ministra pro místní rozvoj odejít neplánuje. Problém by to podle něj neřešilo a považoval by to za útěk od rozdělané práce.
Pavel zopakoval, že v budoucnu by při zavádění nových IT systémů podobného rozsahu pokládal za vhodný pilotní provoz, při kterém by se odstranily chyby před celostátním startem systému. Připomněl, že byl pro odklad červencového spuštění digitalizace stavebního řízení, ale vláda ho nevyslyšela. Vzhledem k tomu, že nový systém není provázaný s dalšími registry, ji prezident považuje spíš za elektronizaci než digitalizaci stavebního řízení.
Od začátku spuštění čelí nový systém kritice kvůli nefunkčnosti, nedostatečné uživatelské přívětivosti i komplikovanému rozhraní s nejasnými postupy. Někteří stavebníci či svazy sdružující obce požadují souběžně pracovat v původních a nových systémech stavebního řízení. Bartoš už dříve řekl, že fungování podle starého stavebního zákona by nepřinesla žádnou výhodu, po procesní stránce totiž oproti starému stavebnímu řízení nedochází k žádným zásadním změnám.