Americká muzea zavírají expozice o indiánech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americké přírodovědné muzeum v New Yorku oznámilo, že uzavře dvě velké expozice, kde jsou vystaveny předměty původních obyvatel. Reaguje tak na nové federální předpisy, které vyžadují, aby muzea získala před vystavením nebo zkoumáním zmíněných předmětů souhlas indiánských kmenů. Informuje o tom list The New York Times (NYT).
„Expozice, které zavíráme, sestávají z artefaktů z doby, kdy muzea jako to naše nerespektovala hodnoty, pohled a vlastně ani sdílenou lidskost původních obyvatel,“ napsal v pátek v dopise zaměstnancům muzea jeho ředitel Sean Decatur. Doplnil, že opatření se některým mohou zdát náhlá, avšak podle jiných měla být zavedena již dávno.
Muzeum tento víkend uzavřel expozice věnované tzv. Východním lesům a Velkým pláním a zakryl řadu dalších vitrín s předměty z indiánské kultury, protože prochází svou obrovskou sbírku, aby se ujistilo, že je v souladu s novými federálními pravidly.
K podobným opatřením přistupují i další významná americká muzea. Část své expozice například zakrylo Fieldovo přírodovědné muzeum v Chicagu a Clevelandské muzeum umění, zatímco muzeum archeologie a etnologie na Harvardově univerzitě oznámilo, že z výstavy odstraní veškeré pohřební předměty původních obyvatel.
Krok přírodovědného muzea v New Yorku, jehož branami každý rok projde asi 4,5 milionu lidí, což z něj činí jedno z nejnavštěvovanějších muzeí na světě, však vysílá silný vzkaz. Antropologické oddělení muzea totiž patří k nejstarším a nejprestižnějším ve Spojených státech. V důsledku nových opatření se nyní návštěvníkům uzavřou expozice na ploše přibližně 930 metrů čtverečních. Podle ředitele muzea je však možné, že část předmětů bude po přezkumu opět vystavena. Muzeum zároveň plánuje proces vysvětlovat.
Tento měsíc vstoupily v platnost nové federální předpisy, které dávají institucím pět let na to, aby připravily všechny lidské ostatky a související pohřební předměty k navrácení původním obyvatelům, a dávají kmenům větší pravomoci v celém procesu.
Opatření jsou výsledkem snahy vlády amerického prezidenta Joea Bidena urychlit navrácení indiánských ostatků, pohřebních předmětů a dalších posvátných předmětů.
Tento proces byl zahájen v roce 1990 přijetím zákona NAGPRA (Native American Graves Protection and Repatriation Act), který pro muzea a další instituce stanovil pravidla pro navracení lidských ostatků, pohřebních předmětů a dalších předmětů kmenům původních obyvatel. Uvedení pravidel do praxe se však táhlo celá desetiletí, což vyvolalo kritiku zákona ze strany zástupců kmenů.