Německá policie zatkla Gretu Thunbergovou. Protestovala proti těžbě v uhelném dole RWE
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německá policie zasahující proti aktivistům protestujícím proti těžbě uhlí v Porýní zadržela Gretu Thunbergovou, uvedla agentura Reuters. Během odpoledne se tato Švédka se skupinou několika desítek dalších demonstrantů dostala k okraji povrchového dolu Garzweiler, kam je z bezpečnostních důvodů vstup zakázaný. Úterní protest souvisí s vyklizením nedaleké vísky Lützerath, kterou čeká demolice kvůli dobývání uhlí. Na sociálních sítích kolují stovky videozáběrů a fotografují, které ukazují potyčky mezi německými policisty a aktivisty, kteří zablokovali např. obří rypadlo nebo železniční koleje.
Policie Thunbergovou zadržela asi devět kilometrů od Lützerathu. Jistý svědek podle Reuters řekl, že aktivistka po zadržení seděla sama ve velkém policejním autobusu. Policie už dříve během dne při zásahu použila obušky a slzný plyn poté, co se část demonstrantů oddělila od hlavní skupiny a usadila se u strmého okraje dolu Garzweiler. Policisté tuto skupinu, v níž byla i Thunbergová, obklíčili. Švédka se protestů proti těžbě uhlí v tomto regionu na západě Německa účastnila též v uplynulých dnech, podle médií ji policie zadržela i v neděli.
God i would love see Greta end up in RWE prison transporter. pic.twitter.com/8L4PjL6KOG
— natbronson0901 (@natbronson0901) January 13, 2023
Policie a společnost RWE, které důl Garzweiler patří, s vyklízením Lützerathu i přes protesty začaly minulý týden. Odstranily silniční zátarasy, pustily se do kácení stromů a bourání domů, z nichž se jejich obyvatelé už dříve vystěhovali a které později obsadili aktivisté. V pondělí dva poslední klimatičtí aktivisté opustili tunel pod touto vískou. Více jsme o tom v deníku Echo24 psali zde.
Greta Thunberg carried out and detained at protest by German police pic.twitter.com/nCwFAsu7H5
— The Independent (@Independent) January 17, 2023
V dole Inden, který leží několik desítek kilometrů na jih od Garzweileru, dnes obsadilo 20 až 30 aktivistů rypadlo, které kvůli tomu muselo přerušit práci. Ze stroje později ale dobrovolně slezli, řekl agentuře DPA mluvčí policie. Nedaleko městečka Rommerskirchen obsadila skupina asi 120 lidí koleje, po nichž se dováží uhlí do uhelné elektrárny Neurath patřící koncernu RWE. „Tudy dnes žádný vlak s uhlím nepojede. Vlastními těly bráníme zkáze,“ uvedli aktivisté ze skupiny Ende Gelände. Aktivisty, kteří odmítali z kolejí odejít, policisté odnesli.
Kohlebagger bei Lützerath blockiert! https://t.co/He9rmm1bW3
— Ende Gelände #LütziBleibt (@Ende__Gelaende) January 17, 2023
Protestující se snaží zabránit tomu, aby uhlí skončilo v elektrárnách a ty do ovzduší vypustily další tuny oxidu uhličitého přispívajícího k oteplování klimatu. Ale energetická skupina RWE trvá na tom, že uhlí z této oblasti je potřebné, aby v době energetické krize bylo zajištěné zásobování elektráren.
Luisa Neubauer und Greta Thunberg sind zum Braunkohle-Dorf Lützerath gereist, um die Klimaaktivisten zu unterstützen. Der Energiekonzern RWE will die unter Lützerath liegende Kohle abbaggern. pic.twitter.com/8HuXHPTJHC
— TRT Deutsch (@TRTDeutsch) January 13, 2023
Aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion se dnes v Düsseldorfu přilepili k ministerstvu vnitra Severního Porýní-Vestfálska. Část z nich odešla sama, nebo je odtamtud vyvedla policie. V Kolíně nad Rýnem se protestující zase přilepili k silnici, a způsobili tak komplikace dopravě v době dopravní špičky.