Do Německa přišel skoro milion Syřanů. Od pádu Asada se jich vrátily čtyři stovky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Od pádu režimu prezidenta Bašára Asada se do Sýrie z Německa s finanční podporou státu vrátilo 464 Syřanů. S odvoláním na data německého ministerstva vnitra o tom dnes informoval zpravodajský web RND. V Německu nyní žije zhruba 975 000 lidí se syrským občanstvím. Končící vláda jim chce nyní usnadnit návštěvy vlasti, aby se připravili na trvalý návrat.
Asadův režim se zhroutil loni 8. prosince krátce poté, co povstalci z islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) zahájili proti vládním vojskům novou ofenzivu. Prozatímním prezidentem se stal vůdce povstalců Ahmad Šara. Kvůli válce v Sýrii, která trvala 14 let, uprchly ze země miliony lidí. Většina našla útočiště v sousedních zemích - Turecku, Libanonu či Jordánsku. Část z nich uprchla do Evropy, převážně do Německa.
Po Asadově pádu v Německu začaly posilovat hlasy, které žádají návrat syrských uprchlíků do vlasti. Značná část Syřanů má v Německu takzvanou doplňkovou ochranu. Tu německý azylový zákon přiznává osobám, kterým hrozí, že se stanou obětí násilí při ozbrojeném konfliktu. Když občanská válka skončí, končí i doplňková ochrana, takže uprchlíci musejí odcestovat, případně je může Německo deportovat. Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) přestal už v prosinci rozhodovat o žádostech Syřanů o azyl, k deportacím ale Německo zatím nepřistoupilo.
BAMF přitom poskytuje finanční podporu Syřanům, kteří se chtějí vrátit domů. Podle údajů, které získal web RND, jich ji od prosince využilo 464. Mluvčí ministerstva vnitra zdůraznil, že se nejedná o všechny Syřany, kteří se dobrovolně vrátili, ale jen ty, kteří požádali o peníze do začátku od státu. Na rodinu připadá částka maximálně 4000 eur (100 000 Kč).
Nedobrovolně Německo zatím Syřany do vlasti nedeportuje. Mohlo by se to ale změnit. V koaliční smlouvě, kterou dojednaly strany pravděpodobné příští vlády, stojí, že "se bude deportovat do Afghánistánu a Sýrie - počínaje pachateli trestných činů a lidmi, kteří představují nebezpečí". Nová vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) by se měla moci ujmout na počátku května.
Dosluhující vláda sociálních demokratů a zelených chce umožnit Syřanům krátké návštěvy vlasti, jejichž účelem má být příprava trvalého návratu do Sýrie. Takovou cestou by přitom neztratili žádné výhody plynoucí z ochranného statusu. Podle mluvčího ministerstva vnitra by měli mít Syřané možnost udělat si obrázek o situaci doma, "například, jestli jejich domy pořád stojí, jestli jejich příbuzní žijí".
Kritiku si návrh vysloužil mimo jiné od bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU), jejíž člen se přespříští týden stane spolkovým ministrem vnitra. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann tvrdí, že Syřané budou cesty zneužívat a místo zajišťování návratu budou ve vlasti trávit dovolenou.
Podle sčítání lidu z roku 2023 žije v Německu 1,3 milionu lidí, kteří se sami narodili v Sýrii (82 procent) nebo jejichž oba rodiče pocházejí z této blízkovýchodní země (18 procent). Zhruba 17 procent z nich má ale už německé občanství.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.