„Použitá nevybíravá metoda je nepřijatelná.“ Šéf diplomacie EU Borrell odsoudil výbuchy v Libanonu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell odsoudil útoky prostřednictvím komunikačních zařízení využívaných libanonským militantním hnutím Hizballáh, které se objevily v úterý a ve středu v Bejrútu a v dalších částech Libanonu. Podle prohlášení unijního zastoupení v Bejrútu bylo cílem útoku šířit v Libanonu strach, informuje agentura Reuters.
„Použitá nevybíravá metoda je nepřijatelná vzhledem k nevyhnutelným a velkým vedlejším ztrátám mezi civilisty a vzhledem k širším důsledkům pro celé obyvatelstvo, včetně strachu a teroru i kolapsu nemocnic,“ uvedl vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.
Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že výbuchy v Libanonu vážně narušily chod libanonského zdravotnictví, které je už beztak v křehkém stavu. Dodal, že WHO v zemi distribuovala zásoby krve a zdravotnický materiál. „Celý zdravotnický systém se opravdu velmi rychle dostal pod obrovský tlak,“ řekl na stejném brífinku výkonný ředitel WHO pro krizové situace Mike Ryan.
Španělská diplomacie útoky rovněž odsoudila a uvedla, že jde o porušení mezinárodního humanitárního práva. A to ve stejný den, kdy šéf palestinské samosprávy Mahmud Abbás navštívil Madrid v souvislosti s letošním uznáním palestinského státu ze strany Madridu.
„Vyzýváme všechny aktéry ke zdrženlivosti,“ uvedlo španělské ministerstvo zahraničí v prohlášení. „Je nutné zabránit další eskalaci násilí a riziku otevřené války s nepředvídatelnými důsledky,“ zdůraznilo.
Francouzský prezident Emmanuel Macron mezitím vyzval všechny strany konfliktu, aby zabránily válce. Macron podle Elysejského paláce hovořil s libanonskými lídry. V telefonátu „vyjádřil své nejhlubší znepokojení nad sérií výbuchů v Libanonu, které přispívají k nebezpečné eskalaci napětí v regionu“, a vyzval ke zdrženlivosti. Hovořit se Macron chystá rovněž s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Úterní exploze pagerů a středeční výbuchy vysílaček v Libanonu mají na svědomí už 37 mrtvých a více než 3000 zraněných, z nichž více než 200 je ve vážném stavu. Libanon a Hizballáh útoky přičítají Izraeli, ten se k nim však nepřihlásil.
Hizballáh, v překladu Alláhova strana, je militantní islamistické hnutí a politická strana v Libanonu, má své ministry ve vládě a poslance v libanonském parlamentu. Je klíčovým spojencem Íránu i palestinského teroristického hnutí Hamás a zároveň nejmocnější vojenskou silou v Libanonu.
Hizballáh a izraelská armáda proti sobě od loňského 8. října prakticky denně vedou přeshraniční útoky. Hizballáh tehdy začal útočit na sever Izraele na podporu Palestinců v Pásmu Gazy, kde vede Izrael válku proti Hamásu v odvetě za jeho teroristický útok ze 7. října.