Šaldovo doporučení lidským opicím
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výskyt jména F. X. Šalda není mezi běžnými mediálními komentáři naší doby právě vysoký, což má svou logiku. Jako by osobnosti jeho formátu byly opravdu už z jiné epochy, takoví pozapomenutí giganti na cestě do loutkového divadla dneška. Co by takový Šalda také mohl říct téhle době? A přitom jaká byla jeho doba? Zajisté v mnohém velmi odlišná, ale doby jsou vždy odlišné – ale třeba je lidé mohli prožívat jako my dnes.
Šalda zemřel 4. dubna 1937, v tom samém roce umřely tři sloupy české společnosti, v lednu Josef Pekař, v září Masaryk. Byl to poslední relativně klidný rok republiky. Ale nebe se zatahovalo. Půl roku před smrtí, na podzim 1936, píše do svého Zápisníku Šalda esej Ve věku železa a ohně. Nezvykle politický text, nezvykle aktuální reakci na to, co se děje ve světě a v Evropě. „Kruh fašismu,“ píše, „svírá se kolem nás těsněji a těsněji.“
Velkolepým stylem píše také o válce ve Španělsku. „Od 19. července až do dneška přikusují čeští občané ke své ranní kávě nejen housku, ale i ohromnou spoustu bolestí, vražd, zvěrstev, kterými přetékají deníky ve svých zprávách ze Španělska.“ Snídaňové menu se možná trochu změnilo, ale zvěrstva se i na nás řinou už třetí rok a vůbec nemáme představu, kdy a jestli skončí.
„Oba tábory,“ píše Šalda, „bojují se zuřivou odvahou, a žel, i ukrutností (…) prakticky, zdá se, jsou váhy obou stran alespoň v poslední době v rovnováze. Kdo zvítězí, není jisté. Noviny podle toho, jsou-li spíše pravé, nebo levé, prorokují vítězství vládě, nebo povstalcům. My, kdož jsme milovali španělské umění a španělskou poesii, kdybychom dne byli ve Španělsku, měli bychom smutnou příležitost vidět na ulicích scény, vedle nichž by vybledly i Goyovy Los desastros de la guerra. Žárný a vášnivý, ale přitom cudný génius minulosti španělské jako by se zpil naráz temným obžerstvím krve a smrti, které se nemůže dosytit.“
Co je příčinou těch hrůz? ptá se kritik, který nikdy nebyl politicky zařaditelný, vždy se zařazoval podle svého. Ale svobodu a důstojnost člověka vždy ctil a měl na něho vysoké nároky. Bylo mu jasné, že Evropa zažívá kontrarevoluci. Idea liberálního státu postavená na individualismu prochází krizí a hroutí se. Ukazuje se, že po Evropě roste a šíří se fašistické pojímání státu, idea historické a národní totálnosti státu, který je podle jeho vyznavačů vtělením absolutní ideje a absolutního rozumu – přesvědčení, že jen v boji se může projevit základní reálnost světa. Absolutní rozum se objektivizuje jen v něčem zcela nadosobním, a to je stát. Stát je nade vše, stát je modla, která, jak Šalda píše, dorůstá opravdu již rozměrů apokalyptických a tyčí se již skoro ve všech zemích evropských až do oblak. A krev obětovaných stoupá již k nebesům a volá k nim o pomstu.
Šalda se cítil sice jako titán a heroická postava, ale nikdy nebyl vyznavačem tohoto zbožštění státu, nebyl klaněč u model národních nebo ideologických, nebyl vyznavač vůdcovských principů a tvrdé ruky. Ale slabost moderního liberalismu si uvědomoval a nemohl se považovat za jeho stoupence: protože mu v něm chyběla idea. Na tu liberalismus, který se osvobozuje od všeho, co mu překáží ve volném letu třeba i do nicoty, zapomíná. Ve svém zbavování se všeho kromě egoistických nároků se ocitne v úplném vzduchoprázdnu. A v něm člověk žít nemůže. Šalda pak formuluje větu, která vypadá jako přitakání autoritám a diktátu, přičemž si bere na pomoc Goetha: ten prý věděl, že člověk chce i poslouchat. „A já,“ píše F. X. Šalda, „vidím v této poslušnosti ideje, velké myšlenky nebo i velkého člověka stále víc a víc něco, co není k necti člověku. Tím nepravím, že se máme klanět modlám, byť by byly celé pozlacené, nebo železnými krunýři opásané, nebo až do oblak sahající ; ne: máme se klanět a máme být poslušni Boha, pravého Boha, nikoho a ničeho jiného. Bez poslušnosti a úcty je člověk necelý, je spíš lidská opice než člověk sám.“
Kdo si ale dnes vážně myslí, že člověk není jen lidská opice? A že by se měl klanět Bohu? Jak si to myslel celoživotní volnomyšlenkář F. X. Šalda půl roku před smrtí. A dva roky před vypuknutím strašné války, u které už naštěstí nebyl.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.