„Německo už není první volba.“ Nové vlny migrantů teď míří v Evropě jinam
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Evropě dochází k posunu v migračních trendech. Německo, které po léta dominovalo jako nejvyhledávanější cílová země žadatelů o azyl, už není na prvním místě. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise, kterou získal německý týdeník Welt am Sonntag.
V prvním čtvrtletí letošního roku, tedy mezi 1. lednem a 31. březnem, podalo v Německu žádost o azyl 37 387 osob. To znamená meziroční pokles o 41 procent. Nejvíce žádostí o ochranu nově obdržela Francie (40 871), následovaná Španělskem (39 318). Německo se ocitlo až na třetím místě.
Změna je patrná především u syrských uprchlíků, kteří tradičně tvořili velkou část žadatelů v Německu. Ačkoli více než polovina všech syrských žádostí o azyl v EU je stále podávána právě v Německu, celkový počet syrských žadatelů klesl. Ve srovnání s loňskem se jejich počet snížil o 56 procent. „Pozorujeme pokles žádostí z několika významných zemí původu, jako je Sýrie, Kolumbie nebo Turecko,“ uvádí zpráva Komise. Například tureckých žadatelů ubylo o 44 procent.
Zcela jiný trend ukazují data u jiných národností. Počet žadatelů z Venezuely vzrostl o 44 procent (25 375), žádosti od Ukrajinců dokonce o 84 procent, z Číny o 87 procent a z Indie o 56 procent. Komise upozorňuje, že „Francie je nyní hlavní cílovou zemí pro Ukrajince“.
Celkově bylo v EU, Norsku a Švýcarsku podáno v prvním čtvrtletí 210 641 žádostí o azyl. To představuje pokles o 19 procent oproti stejnému období loňského roku.
Na opačném konci žebříčku se ocitly Maďarsko a Slovensko, kde bylo podáno jen 22, respektive 37 žádostí. Obě země jsou známé svou přísnou migrační politikou.
Evropská komise přesto varuje před uspokojením. Znepokojení vyvolává především vývoj v Turecku po zatčení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua. Komise konstatuje: „Politická perzekuce a ekonomický úpadek patří mezi hlavní důvody, proč Turci migrují. Eskalace situace by mohla vést ke zvýšení počtu žádostí o azyl a/nebo míry jejich uznávání v EU.“
Dalším rizikovým faktorem je podle Komise situace na Blízkém východě. Dokument označuje za problematickou „volatilní situaci v regionu a její dopady na migraci do EU“. Komise sleduje zejména nepokoje v Sýrii, kde v oblasti Latakíe, Tartúsu a Homsu dochází k násilnostem mezi údajnými alávitskými stoupenci svrženého diktátora Bašára Asada a představiteli nové vlády pocházejících z teroristických skupin. Podle expertů EU navíc „po pádu režimu došlo k oslabení syrské pobřežní stráže, její vybavení bylo částečně zničeno, a pašerácké sítě se mohou brzy reorganizovat“.
Evropská unie se snaží reagovat novou reformou azylové a migrační politiky, která byla přijata na jaře 2024 a má začít platit nejpozději v červnu 2026. Zavádí mimo jiné urychlené hraniční procedury pro migranty ze zemí s nízkou mírou uznávání. Záměrem je zkrátit rozhodovací proces a odradit od zneužívání systému.
Zavádění těchto opatření však naráží na odpor některých států. Například Maďarsko odmítá plánované kvóty na ubytování migrantů v uzavřených zařízeních. Maďarský ministr pro evropské záležitosti János Bóka deníku Welt am Sonntag řekl: „To v žádném případě neuděláme. Mandát, který maďarská vláda dostala od voličů, je jasný: nechtějí vidět žádné migrační tábory v Maďarsku. A právě proto vůbec nevzniknou. To je jednoznačný volební příkaz.“
Potíže provázejí i technickou část reformy. Elektronický systém vstupu a výstupu (EES), který má automatizovat kontroly na hranicích pro občany třetích zemí bez povolení k pobytu, měl být spuštěn už v loňském roce. Kvůli technickým potížím však odstartuje až v říjnu 2025, a to pouze postupně. Do té doby budou muset být pasy nadále ručně razítkovány.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.